Jak władza obaliła burmistrza na Ziemiach Odzyskanych
Data rozpoczęcia: 2020-12-11
Data zakonczenia:
Najpierw kierował Lesznem, a po wojnie niewielką wtedy Zieloną Górą. Ze stanowiska musiał ustąpić, bo powojenna władza w Polsce nie była mu przychylna. Mowa o Tomaszu Sobkowiaku urodzonym 12 grudnia 1895 roku w Górce Duchownej. To już 125 lat od jego urodzin.
Dawniej nie każdy mógł być burmistrzem. Aby objąć ten urząd, należało mieć odpowiednie przygotowanie. Tomasz Sobkowiak zdał maturę i przez dwa lata studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim. Nie był teoretykiem, gdyż w międzywojniu pracował w administracji samorządowej - kolejno w Krzywiniu i Szubinie (dziś województwo kujawsko-pomorskie). W latach 1925-1939 był wiceburmistrzem w Lesznie.
Tak napisał o nim Aleksander Piwoń w Informatorze Kulturalnym i Turystycznym Południowo-Zachodniej Wielkopolski:
W pracy zawodowej wyróżniał się wówczas dobrą znajomością spraw, szybkim i rzeczowym ich załatwianiem, a także przystępnością w kontaktach z interesantami.
T. Sobkowiak miał za sobą epizod powstańczy, gdyż brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Podczas II wojny światowej przebywał w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
Po wojnie Polski Związek Zachodni skierował go z Leszna do Zielonej Góry. Organizował zarząd ledwie siedmiotysięcznego i wciąż zamieszkanego przez Niemców miasta. Zabrał się też m.in. za odbudowę oświaty.
Jego działania nie podobały się członkom Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Partii Robotniczej. Zresztą i sam Sobkowiak miał nie pozostawać im dłużny, wytykając działaczom partyjnym brak wykształcenia. W końcu doszło nawet do napadu na Sobkowiaka, który m.in. po tym wydarzeniu - pod przymusem - ustąpił ze stanowiska burmistrza. Nie pasował do założonej linii politycznej i sprzyjał Kościołowi katolickiemu.
Tomasz Sobkowiak działał w organizacjach społecznych, m.in w Caritasie i Związku Inwalidów Wojennych w Zielonej Górze. Zmarł w marcu 1949 roku. Spoczął w kwaterze powstańców wielkopolskich na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej w Lesznie.
O Tomaszu Sobkowiaku znajdziesz informacje w tradycyjnych zbiorach MBP. Szukaj ich również w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej.
Łukasz Domagała