Aktualności Dodano: 03 lipca 2024

,,...cudzy ból, rozrywa duszę, choć nie mój…’’

Data rozpoczęcia: 2024-07-03
Data zakonczenia:

Wiersze Edwarda Stachury, Gabriela Roszaka i Magdaleny Lehman-Koniecznej, jej głos i muzyka Piotra Koniecznego jeszcze brzmią nam gdzieś głęboko w duszach. W niedzielę, 30 czerwca, duet Membrana był gościem Gabriela Roszaka w jego programie ,,Niedziela Gabriela’’. I poniosły nas emocje… 

- Nastawcie państwo swoje membrany bo usłyszycie dzisiaj wyjątkową Membranę, ale to zasługa Gabriela. Cieszę się, że mimo skwaru państwo przyszliście. Będzie wyjątkowo - zapowiedział ,,Wiarę w nieskończoność’’, bo taki tytuł nosiła to spotkanie - dyrektor Andrzej Kuźmiński. 

I było. ,,Dziś ten dom jest pusty’’ - recytował swój wiersz Roszak, a Membrana zaśpiewała za Stachurą ,,Zobaczyć''. Potem było mnóstwo opowieści o codzienności muzyków, którzy, jak mówiła Magdalena Lehman -Konieczna - przestrzeni na muzykowanie mają bardzo mało. 

- Mamy skomplikowaną sytuację bytową. Mamy dwójkę niepełnosprawnych dzieci, które potrzebują naszego wsparcia całą dobę - opowiadała dalej.

Mówiła o stresach, napięciach, rozpaczy, bezbrzeżnej miłości i zmęczeniu, a potem o tym wszystkim śpiewała. Ciepło, autentycznie, z niebywałą wrażliwością  i po prostu pięknie. Najbardziej poruszający utwór ,,Gorzkie zioła’’, którego pierwszych wykonań - jak opowiadała Lehman-Konieczna, nie potrafiła zaśpiewać bez łez, tego popołudnia zaśpiewała dwa razy. 

- Dziękuję. Wiedziałam, że będzie to piękne spotkanie, ale nie sądziłam, że aż tak. Dotknęliście najgłębszych strun moich. Samej istoty energii - powiedziała Krystyna Grys. 

Podziękowań było zresztą dużo więcej. Niektórzy z gości Gabriela Roszaka zdecydowali się nawet na sensoryczne doświadczenie muzyki i chwycili za niezwykłe instrumenty Membrany. Duet zaprosił publiczność do współtworzenia. 

- Fantastyczne uczucie. Czułam, jak przepływa przeze mnie muzyka! - cieszyła się pani, która wprawiła w ruch indyjskie, ,,muzyczne pudełko''. 

Duet prowadzi bloga Endorfinki, w którym opisuje życie swej wyjątkowej rodziny. W prowadzeniu Niedzieli Gabriela wspierała Roszaka Bożena Łuczak. 

Kolejna Niedziela Gabrylea - we wrześniu. 

(Al)