Aktualności Dodano: 16 listopada 2022

Tajemnice ukrytych skarbów. Prawdy i mity o cennych depozytach

Data rozpoczęcia: 2022-11-16
Data zakonczenia:

We wtorek 15 listopada 2022 roku w Bibliotece Ratuszowej gościliśmy autorkę książek, która podróżuje śladami ukrytych skarbów - Joannę Lamparską. O mumiach na depresję, o zaginionych obrazach i kosztownościach, o tajemnicach polskich zamków i zamieszkujących je duchach opowiedziała czytelnikom w ramach projektu "Biblioteka Osobliwości".

Joanna Lamparska – z wykształcenia jest filologiem klasycznym i archeologiem sądowym. Od lat współpracuje z m.in. „National Geographic”, „Witaj w podróży”, „Travellerem”, „Focusem”. Podróżuje blisko i daleko, szuka ukrytych skarbów i pisze o nich książki. Jest autorką takich publikacji jak „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice”, „Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa”, „Niezwykłe miejsca wokół Wrocławia”, „Ten dom ma tajemnice. Skarby i sekrety Dolnego Śląska”, a także „przewodników inne niż wszystkie”, w których w pełen fantazji sposób prowadzi czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi. Mimo, że podróże zaprowadziły ją w różne zakątki świata, zawsze wraca w swoje ulubione miejsce – Dolny Śląsk. Śledzi jego tajemnice, opisuje fascynujące historie, zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Jest autorką scenariusza programu „Skarby nieodkryte” w TV Polonia, dyrektorem i pomysłodawcą Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ.

Spotkanie było transmitowane na żywo na naszym profilu Facebook i towarzyszyło mu symultaniczne tłumaczenie na język migowy przez Ewę Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej (pod linkiem:https://fb.watch/gQvSvSP1Lz/) oraz zdjęciowej z wydarzenia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Magdalena Woźna