Aktualności Dodano: 27 czerwca 2024

„27 śmierci Toby'ego Obeda”

Data rozpoczęcia: 2024-06-26
Data zakonczenia:

Wczoraj (26 czerwca) w słoneczne popołudnie zebraliśmy się w Bibliotece Ratuszowej, aby porozmawiać o jeszcze jednej wartej uwagi książce. To już kolejne comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem omawialiśmy „27 śmierci Toby'ego Obeda” autorstwa Joanny Gierak-Onoszko.

Choć na dworze świeciło piękne słoneczko i zdawało się że spotkanie DKK w tym miesiącu będzie bardzo kameralne, to o godzinie 17:00 do stolika dołączyła ostatnia, trzynasta osoba. Możemy powiedzieć, że tak liczna obecność świadczy bardzo dobrze o omawianej wczoraj książce. 

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. W książce ujawnia, jak budowano Kanadę, jak skrzywdzono rdzennych mieszkańców tych terenów, jak zamknięto dziesiątki tysięcy dzieci Pierwszych Narodów w szkołach z internatem. To, co działo się za ich murami to bolesna, krwawa karta kanadyjskiej historii.

Wszyscy obecni na wczorajszym spotkaniu przyznali, że była to niezwykle trudna książka do przełknięcia, lecz napisana tak dobrze, że nie można było się od niej oderwać. Ciekawie ukazana z perspektywy dzieci Pierwszych Narodów, które zamknięte w internatach były nie tylko odrywane od swojej tradycji kulturowej i siłą zmuszane do przyjęcia kultury ludzi białych, ale również maltretowane, wykorzystywane i poddawane wszelkim rodzajom przemocy, która łamała ich osobowości na resztę życia – o ile zdołały przeżyć. Książka usiana jest drastycznymi szczegółami, których autorka nie szczędzi czytelnikom, sprawiając chwilami wrażenie, jak gdyby jej intencją było zaszokowanie ich. Jednak ten szok wynika z opisanej realności tamtych wydarzeń. 

Dobrze, że na stoliku stały napoje, bo po tak zagorzałych rozmowach klubowiczom zaschło w gardłach. 

Jeśli wy także chcielibyście zanurzyć się w mało znaną historię Kanady to zapraszamy do naszej wypożyczalni, książka na was czeka!

 

 

Julia Józefiak