Aktualności Dodano: 01 Kwietnia 2024

Afrykarium w Bibliotece!

Data rozpoczęcia: 2024-04-01
Data zakonczenia:

Jeszcze niedawno cieszyliśmy się morskimi, kartonowymi dekoracjami, a teraz marzenie się spełniło i będą prawdziwe ryby w Leszczyńskiej Galerii Książki! Z dumą donosimy, że zaczynamy realizację śmiałego projektu akwarystycznego. W LGK będzie największe akwarium w Wielkopolsce, które dodatkowo będzie można obserwować z wszystkich czterech stron. - To było marzenie, które za nami chodziło od samego początku - uśmiecha się szeroko dyrektor Andrzej Kuźmiński.

Informacją dzielimy się w tak nietypowym czasie, bo w dość nietypowym czasie dokonywaliśmy pierwszej próby zapełnienia akwarium wodą. Działo się to w Wielki Piątek po zamknięciu LGK.

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni zaprzyjaźnionym z nami akwarystom, że zechcieli w tak świątecznym już czasie poświęcić na to kilka godzin bardzo intensywnej pracy. Byłem przy tym i wiem co mówię. Była to jednak trudna operacja i zależało nam, by nie niepokoić czytelników...

Nie bez kozery Pasaż kultury doświetlony jest za pomocą szklanych świetlików, które na poszczególnych piętrach otoczone są szklanymi barierkami. To po prostu akwaria! Pierwsi podwodni mieszkańcy zamieszkają na pierwszym piętrze przy wejściu do Wypożyczalni dla dzieci. W ostatnich tygodniach stacjonowali tam piraci z poprzedniej dekoracji wypożyczalni.

- W zeszłym roku na prima aprilis zamieściliśmy informację, że będzie basen na dachu LGK i pewnie teraz wszyscy pomyślą, że to kolejny dowcip - mówi dyrektor Kuźmiński. - Tymczasem od początku mieliśmy w planie stworzenie biblioteki z widokami. W przyszłym roku powstanie na dachu taras, choć bez basenu, a już w tym zabierzemy czytelników w podwodne głębiny. Będzie to namiastka wrocławskiego Afrykarium.

W piątek zapełniliśmy akwarium tylko do połowy. Udało się wpuścić tam już nawet dla próby kolorowego karpia. Jakie stworzenia tam zamieszkają, dowiemy się 10 kwietnia. Pracują nad tym ichtiolodzy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dla dwóch pochodzących z Leszna studentów ichtiologii i akwakultury - Mateusza Kicki i Jarosława Kaczmarka projekt w LGK będzie pracą magisterską i zaczynkiem do badań doktoranckich.

- Kluczowe dla nas będzie światło - tyle możemy chyba powiedzieć - wyjaśnia Mateusz Kicki. - Udało nam się zdobyć na badania dofinansowanie. My potrzebujemy dużego akwarium, a biblioteka o takim marzyła. Stały monitoring pozwoli nam prowadzić badania nawet ze Szczecina. Bardzo cieszy nas, że będzie ono przy okazji sprawiać radość mieszkańcom naszego miasta. Postaramy się, by było atrakcyjne...

Na doszczelnianie szklanej zabudowy akwaryści zużyli 7 kilogramów silikonu akwarystycznego. Obserwowaliśmy system całą sobotę, a dziś rankiem spuszczono zeń wodę. Spisuje się doskonale. Akwarium będzie można zimą lekko ogrzewać (systemy grzewcze ukryte są już w metalowej konstrukcji i powiązane z ogrzewaniem podłogowym).

Pod szklanym świetlikiem, który zmieni się w akwarium znajdzie się ogromny polegiwacz, na którym można będzie leżąc wyciszyć się przy podglądaniu podwodnych stworzeń. Ryby będzie też można obserwować w Wypożyczalni dla dzieci i w holu na pierwszym piętrze. Będzie je też widać z patio przy ulicy Kościelnej. Akwarium będzie podświetlane.

- Jeszcze nie zamontowaliśmy specjalnego oświetlenia, a już efekt był oszałamiający! Światło pięknie załamuje się w wodzie... - cieszy się dyrektor Andrzej Kuźmiński.

O akwarium na co dzień dbać będzie mieszkający w Lesznie emerytowany profesor ZUT w Szczecinie, Remigiusz Wemcel. Chce zarazić akwarystyką młode pokolenia.

Gotowi na Afrykarium w Lesznie? My tak!

(Al)