Aktualności Dodano: 02 Września 2021

Biegły trzy poziomki, czyli Stanisław Grochowiak po dziecięcemu

Data rozpoczęcia: 2021-09-02
Data zakonczenia:

Zbliża się 45. rocznica śmierci Stanisława Grochowiaka, patrona naszej biblioteki i wybitnego literata rodem z Leszna. O tym, że wielkim poetą był, nikogo przekonywać nie trzeba, ale…

...warto zauważyć, że Stanisław Grochowiak podejmował nie tylko ważne tematy w poezji dla dorosłych, ale też pisał wierszyki dla dzieci. Jeden taki Wam zaprezentuję:

To było gdzieś latem.
A jeśli latem - to zatem
biegły trzy poziomki.

Poziomki krasnoludka są ziomki,
i proszą go na imieniny
do Cioci Maliny.

Ale krasnoludek
- mały i odludek -
poszedł czytać gazetę
na jaśkach niezabudek.

Stanisław Grochowiak urodził się w Lesznie 24 stycznia 1934 roku, a zmarł w Warszawie 2 września 1976 roku. W Lesznie wciąż jest wiele miejsc z nim związanych. Nie będziemy jednak o nich opowiadać, bo lepiej je poznać osobiście, przychodząc do biblioteki przy ul. Bolesława Chrobrego. W naszej bibliotece jest Pokój Stanisława Grochowiaka oraz wydzielony księgozbiór poświęcony poecie, w którym znajdziecie wiele ciekawych materiałów na jego temat. Na kartach książek będzie można odbyć spacer śladami Stanisława Grochowiaka albo zapoznać się z jego twórczością dla najmłodszych.

Na koniec jeszcze jeden krótki wierszyk:

Pięć kaczątek
w barzeźniakowy weszło kącik.
Ptaszki dzióbki w górę wznoszą,
o całuski brzózki proszą.

Ale brzózka - jak to brzózka -
listek zrzuci miast całuska.

Podobało się? Mnie też. Zapraszamy do nas, a jeśli wolicie online, to zachęcamy do odwiedzenia Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej.

Łukasz Domagała