Aktualności Dodano: 11 Maja 2024

Dzień Sąsiada!

Data rozpoczęcia: 2024-05-11
Data zakonczenia:

Za nami dzień pełen wrażeń i emocji. Dzień Sąsiada planowaliśmy parę dobrych tygodni, ale możemy śmiało powiedzieć, że sobotę 11 maja zapamiętamy na długo.

Rozpoczęliśmy o godzinie 15:00, chociaż przygotowania trwały od samego rana. Na początku odbyły się warsztaty rękodzielnicze „Samo się Zrobiło”, które przyciągnęły dzieci i dorosłych zainteresowanych twórczymi aktywnościami. Pod czujnym okiem instruktorów uczestnicy mieli okazję eksperymentować z różnymi technikami tworzenia. Rozłożyło się również stanowisko do malowania twarzy, przy którym najmłodsi zamieniali się w pantery, misie, motylki i co tylko zapragnęli. W międzyczasie Fundacja Centrum Aktywności Twórczej zorganizowała animacje i zabawy. Tęczowa płachta animacyjna poszła w ruch przy niezliczonych grach jakimi instruktorzy zaskoczyli dzieci. Oj głośno było tego dnia w bibliotece!

Przez cały dzień mogliśmy w bibliotece spotkać również najsławniejsze postacie Leszna. Król Stanisław Leszczyński przechadzał się korytarzami, Jan Johnston witał gości w Muzeum Drukarstwa i opowiadał o historii druku, a Jan Metzig czekał na przybyszów na dachu spoglądając na swój plac.

O 16:00 w Pasażu Kultury rozłożono ogromne kartki i kredy do rysowania wielkoformatowego. Podczas zajęć „Poznajmy się - tutaj mieszkam” dzieci, młodzież i dorośli narysowali najbardziej charakterystyczne miejsca w Lesznie, tworząc wspólnie unikalną mapę miasta.

Również o 16:00 ruszyły kolejne dwie atrakcje: lekcja języka hiszpańskiego dla dzieci zorganizowana przez Instytut Języków Obcych Enter oraz spotkanie dla dorosłych w Salonie Maciejewskich, gdzie najlepsi profesorowie i iberyści z hiszpańskich i polskich uczelni rozmawiali o literaturze hiszpańskiej.

Po tak intensywnym dniu potrzebowaliśmy chwili relaksu. I tu z pomocą przyszedł nam Witek Łukaszewski, który zagrał dla nas przepiękny koncert, zabierając nas w podróż przez różne gatunki muzyki, od poezji śpiewanej (prezentując wiersze Stanisława Grochowiaka) po hiszpańskie rytmy. Po koncercie na gości czekała ostatnia atrakcja tego wieczoru - pokaz tańca i krótka lekcja cha-cha zorganizowane przez szkołę tańca Margo. Instruktorzy przystępnie przedstawili kroki potrzebne do rozpoczęcia przygody z tańcem. Było dużo śmiechu, bo choć kroki były proste, to połączenie ich ze sobą w tempie cza-cza już nie tak bardzo. I tak, po całym dniu atrakcji, zakończyliśmy zmęczeni lecz szczęśliwi.

 

 Julia Józefiak