Aktualności Dodano: 31 Stycznia 2024

Ile się działo!

Data rozpoczęcia: 2024-01-31
Data zakonczenia:

Ostatniego dnia stycznia (tj.31.01.2024) Szkoła Podstawowa im. Karola Krupińskiego z Włoszakowic odwiedziła Leszczyńską Galerię Książki. Trzy klasy wzięły udział w zajęciach z drukarstwa, czytelnictwa i kodowania, przy czym towarzyszyła im niezwykła zabawa i rozwijanie umiejętności.

Dzieci poznały techniki digitalizacji, a także stare metody drukarstwa, w tym sam wynalazek Gutenberga. Przekonały się, ile czasu zabierało tworzenie książek przed XV wiekiem, czyli wynalezieniem maszyny drukarskiej. Dostały do przepisania krótki tekst, mający na celu wprowadzić ich w pracę pisarzy, którzy w tamtych czasach właśnie tym się zajmowali. Zobaczyły też starą maszynę do pisania, aparaty, pierwszą kartę pamięci oraz urządzenia biurowe wykorzystywane w dzisiejszych czasach.

A w Sali Plastycznej, w tym samym czasie, w ciszy i skupieniu inna grupa słuchała opowiadania "Muminek i zimowa tajemnica", przechodząc następnie do powiązanej z bajką pracy plastycznej. Najpierw kolorowały, wycinały, a następnie ozdabiały watą swoje prace, tworząc zimowy krajobraz. Z takim dziełem opuściły sale z uśmiechami na twarzach.

Trzecie zajęcia miały na celu rozwinąć ich koncentrację i pamięć poprzez tworzenie logicznych i spójnych kodów. Czekało ich wile pracy jak i świetnej zabawy. Kilka ćwiczeń z tworzenia sekretnych kodów, najkrótszych tras z miejsca do miejsca i odbić lustrzanych, pobudziło małe główki na długi czas. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyło się tworzenie zaszyfrowanych w obrazkach wiadomości. Kto z nas nie chciał kiedyś zostać supertajnym agentem? A dzieciom ze Szkoły Podstawowej z Włoszakowic się to, właśnie wczoraj, udało.