Aktualności Dodano: 09 maja 2024

Jak nie dać się oszukać

Data rozpoczęcia: 2024-05-09
Data zakonczenia:

W środę, 8 maja, w Bibliotece Ratuszowej seniorzy z Leszna wzięli udział w unikatowych warsztatach ,,SCAM - jak nie dać się oszukać’’ współorganizowanego ze Stowarzyszeniem Demagog, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych Ę i Leszczyńską Radą Seniorów. - To żerowanie na naszych uczuciach. Okropne! To trzeba nagłośnić, to trzeba wszystkim opowiedzieć - komentowała ożywioną przez sztuczną inteligencję Maryję ze świętego obrazka jedna z uczestniczek. 

Profesjonalnie poprowadzone warsztaty odbyły dzięki inicjatywie Ireny Sierpowskiej-Glapiak. 

- Brałam udział w warsztatach on-line ,,Senior w sieci’’. Na koniec ogłoszono, że jest szansa na takie na żywo. Napisałam wniosek i… Bardzo się cieszę. Tylko w dziesięciu miastach w Polsce odbywają się takie warsztaty. A są niezwykle ważne… 

Owszem. Scam to rodzaj internetowego oszustwa, który opiera się na wzbudzaniu zaufania dla osiągnięcia korzyści finansowych. Seniorzy bardzo często padają jego ofiarą. Scamerzy namawiają do klikania, wpłacania pieniędzy, przekazywania danych osobowych, rzekomych zakupów po bardzo intratnych cenach. Na warsztatach mówiono też o sztucznej inteligencji, która też jest wykorzystywana przez oszustów. O kradzieży tożsamości, o kompromitujących zdjęciach, które można łatwo spreparować używając naszych zdjęć dostępnych w sieci. Uczestnicy warsztatów nie byli jednak tylko słuchaczami. Aktywnie włączyli się w proces badania metod i skutków nieuczciwości w Internecie. Będą teraz przestrzegać znajomychy, by byli w sieci ostożniejsi. 

(Al)