Aktualności Dodano: 05 lutego 2024

Jam session wśród książek

Data rozpoczęcia: 2024-02-05
Data zakonczenia:

Jak zostać wielkim muzykiem? - Practice, practice, practice! - przekonywał z uśmiechem Chuc Frazier i od razu w ćwiczenia włączył kilku kursantów. W niedzielę, 4 lutego, po raz drugi spotkaliśmy się w Leszczyńskiej Galerii Książki  w ramach Szkoły bluesa z Chucem Frazierem. 

Na trzy minuty przed rozpoczęciem lekcji szkolna sala, czyli Wypożyczalnia dla młodzieży, wyglądała na pustą. Czyżby fani bluesa zawiedli? Nic z tych rzeczy. O godzinie 15:05 było nas już trzynaścioro. Cztery gitary, akordeon, harmonijka i kilka par butów wystukujących wyrazisty bluesowy rytm. I zaczęło się. 

- Jak często słuchacie bluesa? - pytał uczniów i słuchaczy swej szkoły Chuc. - Codziennie? Ok. Czasami? Też ok. U mnie w domu blus słychać dwadzieścia cztery godziny na dobę. Oddycham bluesem… - uśmiechnął się szeroko i porwał zebranych w Wypożyczalni na kolejną wyprawę po świece amerykańskiej muzyki. Z lekkością włączał kursantów do wspólnego grania. 

- Nie jest ważne, jak trzymacie instrument. Nie stresujcie się tym - mówił między innymi. - Trzymajcie, jak wam wygodnie. Że nie jest to zgodne z ustalonymi przez kogoś zasadami? Jakie to ma znaczenie? Dla mnie - żadne. Ważne jest, by grać i by grać od serca, bo blues jest jak bicie serca. Ma jego rytm… Blues, to muzyka prawdy.

Prawdy tego popołudnia było wiele. Rytm niósł się po całym piętrze, postukiwały buty, ręce rwały się do oklasków, telefony nagrywały urok tego swoistego jam session. Pięknie… 

Chuc opowiadał o Jonnym Winterze, o BB Kingu, Bonamassie. Po wspólnym graniu Teksańczyk zaprosił wszystkich na drugą część spotkania - do Czytelni muzycznej, gdzie podzielił się swoimi bluesowymi olśnieniami: Albertem Collinsem, Lightnin Hopkins i muzyką Lucky Petersena. 

- Uwielbiam go. Słucham od kilku tygodni non stop. Czego jednak będę słuchał za miesiąc, nie wiem… Jest tylu fantastycznych muzyków… 

Kolejne lekcje Chuca: 18 lutego, 3 marca, 17 marca, 7 kwietnia i 21 kwietnia. Spotykamy się w Wypożyczalni dla młodzieży LGK (pl. Jana Metziga 25). Zaczynamy o 15:00. Wstęp wolny!

Zabierzcie instrumenty!

Alicja Muenzberg-Czubała