Aktualności Dodano: 15 stycznia 2024

Kamishibai w bibliotece

Data rozpoczęcia: 2024-01-15
Data zakonczenia:

Otwarliśmy w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) biblioteczny teatrzyk  kamishibai!  Już w grudniu zaprosiliśmy do niego kilka grup dziecięcych a w styczniu zapraszamy kolejne.  Czekamy na zapisy. 

Kamishibai wywodzi się z Japonii i oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Przy tej technice opowiadania stosuje się drewnianą skrzynię na wzór parawanu z teatrzyku marionetek oraz przekładane plansze z obrazkami. To alternatywna forma czytania, która jeszcze mocniej pobudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala na większe skupienie na treści bajki. Papierowy spektakl pozwala zabrać młodych słuchaczy w podróż do wyjątkowego świata teatru i literatury. Czytanie dzieciom rozbudza w nich ciekawość świata i wyrabia dobre nawyki.

W grudniu zaprosiliśmy dzieci przedszkolne na bajkę o wesołej myszce pt. „Święta Tupcia Chrupcia” Elizy Piotrowskiej (ilustracje: Marco Campanella), która pomogła im zrozumieć, jak ważna jest pomoc innym i że nie można przejść obojętnie obok kogoś, kto jest w potrzebie. Natomiast uczniowie ze szkół podstawowych usłyszeli o przygodzie rezolutnego niedźwiadka z Peru, który w utworze „Paddington i świąteczna niespodzianka” Michaela Bonda (ilustracje: R. W. Alley) wybrał się do centrum handlowego na spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Będziemy kontynuować zajęcia z teatrzykiem kamishibai. Nasze okołoświąteczne opowieści pojawią się jeszcze w styczniu, a do Tupcia Chrupcia i Paddingtona dołączy prezent otrzymany przez bibliotekę od wydawnictwa Gropius. Są to plansze do baśni Hansa Christiana Andersena „Choinka”. Autorkami ilustracji w technice mieszanej są dwie młode artystki: Nina Iżycka i Dobrochna Tulczyńska.

Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane (szkoły i przedszkola): przyjmujemy zgłoszenia i ustalamy terminy spotkań – tel. 65 5373223 lub można zostawić kontakt w informatorium – parter biblioteki (oddzwonimy).

(edu Al)