Aktualności Dodano: 21 listopada 2022

Leszno to upiorne miasto

Data rozpoczęcia: 2022-11-21
Data zakonczenia:

"Czarownice i demonologia, czyli krótki kurs praktyczny czarnoksięstwa" to tytuł spotkania z Marcinem Podlewskim, które odbyło się w piątek 18 listopada 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Co z tą książką?"

To było wyjątkowe spotkanie pełne magii. Marcin Podlewski opowiedział o polowaniach na czarownice, o rodzajach tortur, które wobec nich stosowano, a także o cechach, według których można było rozpoznać czarwonicę. Dowiedzieliśmy się również czym były sabaty oraz poznaliśmy przedstawicieli piekielnej demonologii. Nasz gość zdradził nam również zaklęcia na to, jak osiągnąć szczęście lub jak stać się niewidzialnym. Na koniec autor wspomniał o nowoczesnej magii w praktyce, czyli pogańskiej, magicznej inicjacyjnej religii misteryjnej zwanej Wicca.

- W Lesznie jestem po raz pierwszy i muszę przyznać, że to bardzo urocze miasto. Cieszę się, że mogłem się tu zjawić, ponieważ okazało się, że to dość upiorne miejsce nawiedzone przez różnego rodzaju duchy i czarownice, a co za tym idzie bardzo dla mnie inspirujące - mówił podczas spotkania Marcin Podlewski.

Marcin Podlewski - miał zostać operatorem obrabiarek skrawających. Zdał jednak na filozofię, by wreszcie wylądować na studiach dziennikarskich. Nadal czuje jednak sentyment do smarów, zgrzebnych drelichów i noży kątowych tnących stal na śrubki.

Debiutował sto lat temu na łamach magazynu LAMPA Pawła Dunina-Wąsowicza, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Jak sam mówi, reset przeżył w trakcie pisania Happy END — swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo wydanej w 2013 roku. W tym samym roku opowiadaniem Edmund po drugiej stronie lustra (nominacja do Nagrody Zajdla 2013) wygrał konkurs na XXX-lecie Nowej Fantastyki. Nadal publikuje zarówno w tym, jak i w innych periodykach, a kolejne opowiadania ukazały się w wielu antologiach poświęconych tematyce fantastycznej.
Do space opery przymierzał się długo. Przygotowanie pełnego researchu książki zajęło mu sporo czasu: poczynając od realnie istniejących galaktycznych map, przez całą strukturę opisywanego świata, po zagadnienia astronautyki kończąc. Tak powstał Skokowiec — pierwsza część tetralogii Głębia o świecie, w którym opanowana niegdyś przez ludzi Droga Mleczna została zniszczona niemal w stu procentach przez serię potwornych wojen, a nadprzestrzenne skoki przez tytułową Głębię mogą prowadzić do zgubnego w skutkach szaleństwa. Skokowiec był nominowany do Książki Roku 2015 Nowej Fantastyki, a kolejne tytuły serii – Powrót, Napór i Bezkres otrzymały nominację do książki roku serwisu Lubimy Czytać.

Seria Głębia to zdecydowanie jedna z największych niespodzianek w rodzimej fantastyce w ostatnich latach. Autor, po ukończeniu cyklu GŁĘBI bestsellerowym tomem Bezkres, pisze obecnie nowy cykl fantasy o tytule Księga Zepsucia, którego pierwszy tom pojawił się na rynku w 2019 roku, a drugi – finałowy – niebawem zostanie wydany. Autor ma także kilka innych, oczekujących projektów – jeden z nich jest już w trakcie tworzenia.
Autor mieszka z żoną, synkiem, psem Bzikiem i Prozakiem: kociakiem antydepresyjnym, którego rodzina przygarnęła po stracie Nerwosola.

Spotkanie było transmitowane na żywo na naszym profilu Facebook i towarzyszyło mu symultaniczne tłumaczenie na język migowy przez Ewę Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej (pod linkiem:https://fb.watch/gWUrPYIlDa/) oraz zdjęciowej z wydarzenia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Magdalena Woźna