Aktualności Dodano: 13 maja 2021

Między Poznaniem a Warszawą

Data rozpoczęcia: 2021-05-13
Data zakonczenia:

Nasza ziemia wydała wielu wybitnych ludzi. Z pewnością jednym z nich był Kazimierz Puffke, dziennikarz i literat. Wspominamy go w 100. rocznicę śmierci.

Urodził się 17 stycznia 1854 r. w Miąskowie w powiecie kościańskim. Uczył się w Poznaniu, Lesznie i Śremie, a następnie podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wówczas debiutował literacko. W 1887 r. odbył praktykę rolniczą w Grąbkowie koło Rawicza, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie zajął się działalnością dziennikarską. Współpracował z "Gazetą Rolniczą, "Gazetą Warszawską", "Wiekiem" oraz "Tygodnikiem Ilustrowanym".

W roku 1894 osiadł w Poznaniu, gdzie został redaktorem "Dziennika Poznańskiego". Dwa lata później wrócił jednak do Warszawy i podjął współpracę ze "Słowem", ale też z "Wędrowcem" i "Biblioteką Warszawską".

Rok 1907 to kolejna zmiana w życiu Kazimierza Puffke. Znowu zamieszkał w Poznaniu i objął redakcję "Dziennika Poznańskiego". Z funkcji redaktora zrezygnował w 1919 r. Zmarł 15 maja 1921 r. w Poznaniu.

Łukasz Domagała