Aktualności Dodano: 10 Czerwca 2021

Najważniejsza międzywojenna gazeta Leszna trafia do cyfrowej biblioteki

Data rozpoczęcia: 2021-06-10
Data zakonczenia:

Największy zbiór wydań historycznych "Głosu Leszczyńskiego" jest stopniowo publikowany w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej. Będzie to nie lada gratka dla historyków i miłośników Leszna.

Archiwalne egzemplarze gazety pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która jest partnerem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Grochowiaka w Lesznie w ramach projektu pn. Powiększenie zasobów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej z digitalizacją "Głosu Leszczyńskiego" i zbiorów regionalnych, realizowanego w ramach Programu Kultura Cyfrowa 2021. Będą one uzupełniane z zasobów leszczyńskich instytucji, dzięki czemu MBP w Lesznie stworzy najbardziej kompletną bazę "Głosu Leszczyńskiego". Pierwsze numery gazety są już dostępne w zasobach Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej i każdy może zapoznać się z nimi za darmo.

Na razie "Głos Leszczyński" digitalizowany jest na wielkoformatowym skanerze. Urządzenie takie pozwala m.in. na przenoszenie do postaci cyfrowej materiałów o dużych rozmiarach, co wcześniej dla biblioteki było nieosiągalne. Specjalistyczny sprzęt wypożyczony został przez książnicę na potrzeby projektu.

Prasa lokalna jest prawdziwą kopalnią wiedzy o ludziach i wydarzeniach. Nie inaczej jest w przypadku "Głosu Leszczyńskiego", który znakomicie odzwierciedla to, co działo się w Lesznie i regionie w latach 1920-1939, pozwalając czytelnikowi odtworzyć obraz tamtych lat i dni. W ramach projektu biblioteka przygotowuje także inne zbiory, które sukcesywnie będą trafiać na cyfrową platformę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zachęcamy do śledzenia naszych stron pod adresem www.lbc.leszno.pl.

Łukasz Domagała