Aktualności Dodano: 10 czerwca 2022

Palący problem Przylesia

Data rozpoczęcia: 2022-06-10
Data zakonczenia:

Między kwietniem a majem na obszarach leśnych bezpośrednio przylegających do dużego osiedla mieszkaniowego w Lesznie przynajmniej kilka razy pojawiał się ogień.

Spieszymy wyjaśnić, że mieszkańcom nic nie grozi, a informację tę podała "Panorama Leszczyńska" z 7 czerwca 1992 r. Chociaż problem był palący dosłownie i w przenośni, nikomu nic się nie stało. Od tamtych zdarzeń minęło 30 lat, ale apele straży pożarnej pozostają aktualne:

(...) na terenach lasów, łąk, torfowisk, wrzosowisk oraz w odległości do 100 m od nich zabrania się dokonywania czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo powstania pożaru. Pamiętajmy - lasy składające się z tysięcy żywych roślin spełniają rolę płuc naszychmiast i osiedli, ochraniają glebę przed wysuszeniem, łagodzą wahania temperatur, chronią glebę i brzegi wód przed erozją wodną, a więc wywierają korzystny wpływ na klimat, warunki meteorologiczne, piękno krajobrazu.

Dość o tym, gdyż "PL" obfituje również w wiele innych ciekawych wiadomości. Na przykład takich:

26 maja w Lesznie w mieszkaniu przy ul. Niepodległości policjanci zatrzymali na gorącym uczynku czterech mieszkańców Leszna w wieku od 25 do 27 lat. Przygotowywali oni ze słomy makowej środki odurzające.

Czas na jeszcze jeden "kryminałek":

27 maja w Rokosowie, gm. Poniec, z parkingu Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr skradziono „mercedesa", rocznik 1990 i znajdujące się w środku pieniądze oraz rzeczy. Straty na szkodę obywatela Austrii wynoszą ok. 35 tys. marek.

Ruszył sezon letni, więc przyjrzyjmy się jeziorom:

„Sanepid" przebadał ponad połowę jezior w województwie. Nasze akweny znajdują się w drugiej klasie czystości. Z pewnym umiarem więc, ale można kąpać się w jeziorach: Dominickie, Lgińskie czy Witosławskie.

W Rawiczu nowa era handlu:

Trwają prace przy budowie rawickiego targowiska. Zakończono już roboty kanalizacyjne, aktualnie przyszła kolej na oświetlenie placu i układanie nawierzchni. Powoli powstaje także budynek komunalny na 40 rodzin. Termin zamknięcia tej inwestycji wyznaczono na koniec listopada br.

Pamiętacie amfiteatr w Parku 1000-lecia? To były czasy:

Jak już wspominaliśmy co niedzielę w amfiteatrze Parku 1000-lecia w Lesznie organizowane są koncerty. 7 czerwca zaprezentują się amatorskie zespoły współpracujące z WDK, 14 czerwca odbędzie się koncert orkiestr dętych, 21 czerwca mistrzostwa Leszna w mini-playback show, a 28 czerwca wystąpią zespoły rockowe.

Więcej informacji z tego numeru "PL" znajdziesz w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań.

Łukasz Domagała