Aktualności Dodano: 25 marca 2024

Pieśni na japońską nutę

Data rozpoczęcia: 2024-03-25
Data zakonczenia:

Biblioteka Ratuszowa w sobotę, 23 marca, przeniosła się na kilkadziesiąt minut do ,,Kraju kwitnącej wiśni''. Kraju samurajów, mangi, pysznej kuchni i poezji! Tomik tradycyjnych japońskich tank ,,Przestrzeń między świtami’’ promowała leszczyńska poetka - Kamila Maria Kampa.

- U mnie miłość do tej kultury zrodziła się gdzieś w głębokim dzieciństwie - opowiadała licznie zebranym miłośnikom kultury japońskiej i swojej twórczości autorka.

Prowadzący spotkanie - Bożena Łuczak i Gabriel Roszak ubrali się w tradycyjne japońskie kimona, pomalowali twarze i wcisnęli nawet w drewniane, klekoczące chodaki. W tle słychać była kojącą japońską muzykę, po piwnicy porozkładane były w wielu miejscach kwitnące wiśnie i częstowano gości figurkami przynoszących szczęście kotków. Było lirycznie… Niestety nikt nie pokusił się o śpiew tank Kamili Kampy, ale za to Chopina (uwielbianego w Japonii) zagrał Tomasz Biberstajn. Dużo mówiono tego wieczoru o kulturze Japonii, o tradycji, nowoczesności i subtelności. Dzielono się doświadczeniami ale przede wszystkim tankami. Ta forma literacka zafascynowała autorkę tomiku. Tego popołudnia w Ratuszu czytano nie tylko jej, leszczyńską twórczość w myśl japońskich reguł, ale i mistrzów Kampy, którzy pisali tanki przed wiekami.

(Al)