Aktualności Dodano: 07 września 2021

Pod amboną heretyka. Antoni Słonimski między wierszami – portret wielokrotny

Data rozpoczęcia: 2021-09-07
Data zakonczenia:

Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka biografii o Antonim Słonimskim i Sergiusz Sterna-Wachowiak, doskonale znany i zaprzyjaźniony z biblioteką pisarz, poeta, krytyk literacki, przedstawili nam swoją opowieść o słynnym skamandrycie i jego epoce. Spotkanie odbyło się pod hasłem Pod amboną heretyka. Antoni Słonimski między wierszami – portret wielokrotny. Rozmawialiśmy o tym czy Słonimski lubił Norwida, czy był obiektywnym reporterem czy publicystą z gotową tezą, a także o tym, jak Słonimski „stał się trzecią siłą polityczną, rządzącą Polską, obok partii i Kościoła”.

 

Projekt Między Wierszami to literacki spacer po kafejkach tętniących artystycznym klimatem. Z kawiarenki w Bibliotece Ratuszowej udamy się do kawiarni „Mała Ziemiańska”, „Pod Picadorem”, czy Kawiarni „Kresy” na Nowym Świecie. Podejrzymy, co słychać u Skamandrytów tudzież u innych sławnych polskich poetów. W przyjemnym kawiarnianym klimacie będzie można wysłuchać rozmowy biografów i znawców twórczości m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Przybosia, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Stanisława Grochowiaka. Będzie to opowieść pełna anegdot, ciekawostek, a może nawet przełomowych odkryć. Troszeczkę jakby w plotkarskim klimacie ściągniemy poetów z literackiego Parnasu, chcąc przybliżyć ich i oswoić z słuchaczami. Kto wie może po takim spotkaniu niejeden z nich okaże się dla Państwa bliskim znajomym? 

 

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, najdłużej związana z prasą, współpracuje między innymi z „Wysokim Obcasami Extra” i dodatkiem do Gazety Wyborczej „Ale Historia”. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. Kazimierza Moczarskiego i Oskara Haleckiego, jak również biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza oraz bestsellerowej, pierwszej w Polsce książki o polskich służących, Służące do wszystkiego. Mieszka we Wrocławiu. 

Sergiusz Sterna-Wachowiak – ukończył polonistykę na UAM w Poznaniu, studiował także filozofię i historię sztuki. Autor wielu tomów wierszy, dwóch powieści i kilku tomów esejów i szkiców literackich. Jego twórczość była tłumaczona na języki angielski, bośniacki, bułgarski, czeski, francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Jako znawca literatury polskiej opublikował m.in. książkę o poezji futurystycznej po roku 1918 Miąższ zakazanych owoców, tom esejów i szkiców o językach i gatunkach poezji XX wieku Szyfr i konwencja oraz niemieckojęzyczną antologię dwudziestowiecznej poezji polskiej, zakończoną obszernym posłowiem, Polnische Lyrik aus hundert Jahren (RFN, wiele wydań). Współzałożyciel, redaktor i współpracownik wielu czasopism literackich, krajowych i zagranicznych, kierownik literacki i dramaturg Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (1999-2009) oraz Teatru 6 piętro w Warszawie (obecnie), prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od roku 1993 nieprzerwanie Oddziału w Poznaniu, w latach 2008-2017 prezes Zarządu Głównego w Warszawie). 

 

Spotkanie jest częścią projektu pn. Między Wierszami dofinansowanego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.