Aktualności Dodano: 29 września 2024

Poezja Grochowiaka w muzycznym wydaniu

Data rozpoczęcia: 2024-09-29

W sobotę, 28 września, Leszczyńska Galeria Książki stała się miejscem niezapomnianego wydarzenia — koncertu Boogie Bron Band, który z entuzjazmem zaprezentował swoją najnowszą płytę „Po ciemku”. O godzinie 19:00 sala audiowizualna rozbrzmiała niezwykłymi dźwiękami „poetyckiego bluesa”.

Koncert był częścią projektu pn. Cafe Biblioteka.

-Kiedy pogoda staje się tak jesienna jak dzisiaj, zawsze powtarzam sobie: „byle do wiosny” - rozpoczęła występ Anna Wejman, wyśpiewując pierwsze słowa wiersza „Zejście”.

Sobotni koncert był niezwykły, gdyż piosenki z płyty ułożone zostały pod wiersze patrona naszej biblioteki - Stanisława Grochowiaka. Na albumie „Po ciemku” znalazł się niemal cały tom „Agresty”, wydany w 1963 roku, który był przełomowym dziełem w twórczości Grochowiaka. Teksty wierszy, charakteryzujące się osobistym podejściem i często mrocznym, turpistycznym zacięciem, zyskały nowe życie dzięki muzyce. Mieliśmy okazję usłyszeć m.in. „Z pamiętnika”, w którym poeta dzieli się swoimi intymnymi refleksjami, „Dym”, będący metaforą przemijania, oraz tytułowy „Po ciemku”, wprowadzający słuchaczy w świat niepewności i poszukiwania sensu. Każdy z utworów na płycie jest muzycznym dziełem, które przenosi nas w głąb myśli Grochowiaka.

-Jak mówiliśmy znajomym, że robimy tę płytę to pytali nas tylko o jedno „A będzie płonąca żyrafa?”. No i oczywiście, że jest! - opowiadał Bron Saeger.

No i zagrali. Grali i śpiewali, a wiersze Grochowiaka wybrzmiały w murach biblioteki po raz kolejny. Skład BBB, w którego skład wchodzą Bron Saeger (wokal i gitara), Anna Wejman (wokal i gitara), Magdalena Nowacka (skrzypce), Grzegorz Czarnecki (gitara basowa) oraz Szymon Franek (perkusja), zachwycił wszystkich swoimi kompozycjami. Było muzycznie, wzruszająco i po prostu pięknie.

(JJ)