Aktualności Dodano: 26 Kwietnia 2021

Powstaniec listopadowy z Czacza

Data rozpoczęcia: 2021-04-26
Data zakonczenia:

W 120. rocznicę śmierci przypominamy postać syna wielkopolskiej ziemi - Marcelego Żółtowskiego.

Urodził się w 1812 r. Został właścicielem Czacza oraz Białcza położonych podówczas w powiecie śmigielskim, dziedzicem Godurowa, Drzewiec i Niechłodu a także majątku Niechanowo koło Gniezna. Gospodarował na obszarze ponad 5000 hektarów.

Należał do świadomych ziemian. Wiedział, że dobrobyt bierze się z pracy. Samodzielnie administrował swoją własnością i robił to z powodzeniem przez 60 lat, osiągając znakomite wyniki. Jednak, aby wszystko działało jak w zegarku, właściciel musiał doglądać swoich gospodarstw od świtu. Przyglądał się karmieniu inwentarza, wyruszaniu zaprzęgów, a później objeżdżał pola i rozmawiał z ludźmi, aby popołudniami prowadzić prace biurowe.

- Mąż wysoce wykształcony, mówca wytrawny, obywatel wzorowy - tak określał go Stanisław Karwowski, urodzony w Lesznie historyk, geograf, publicysta oraz działacz społeczny.

Marceli Żółtowski, choć pochodził z ziemi wielkopolskiej znajdującej się pod pruskim zaborem, wyjechał do Królestwa Polskiego, gdzie w 1830 r. wziął udział w powstaniu listopadowym.

W 1850 r. został dyrektorem Poznańskiego Towarzystwa Ziemskiego i funkcję tę sprawował przez 19 lat. Poza tym był pruskim szambelanem królewskim, członkiem pruskiej Izby Panów oraz posłem na Sejm Pruski. Zmarł 29 kwietnia 1901 r. w Poznaniu.

Więcej informacji o ziemiaństwie, w tym o Marcelim Żółtowskim, znajdziesz w naszym księgozbiorze. Polecamy na przykład ksiażkę "Ziemiaństwo wielkopolskie w kręgu arystokracji" pod redakcją naukową Andrzeja Kwileckiego. Jest ona dostępna do przeglądania na miejscu, w bibliotece.

Łukasz Domagała