Aktualności Dodano: 30 Stycznia 2024

Pro Musica znów zagrała

Data rozpoczęcia: 2024-01-30
Data zakonczenia:

Trzydziestego stycznia, na kolejnych zajęciach Fundacji Edukacyjnej Pro Musica poznaliśmy Anastasię Mudrakovą oraz Nazara Stefanko, którzy przedstawili nam dwa wspaniałe instrumenty: cymbały i domarę. Na to wydarzenie zjawiło się kilka klas ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lesznie. Gotowi na artystyczną podróż wyruszyliśmy w świat muzyki.

Domra to ukraiński instrument ludowy, należący do grupy instrumentów strunowych szarpanych, podobny do bałałajki. Pierwsze wzmianki o domrze pochodzą z XVI wieku, więc jest to stosunkowo młody instrument w porównaniu do cymbałów, które pojawiły się już w 3500 roku p.n.e. Wbrew temu z czym możemy kojarzyć cymbały, tj. z metalowymi cymbałkami dla dzieci, jest to instrument strunowy. Co prawda, nie gra się na nim jak na gitarze, lecz uderza pałeczkami.

Tamtego dnia mogliśmy wysłuchać paru utworów klasycznych jak i ludowych oraz usłyszeć od prowadzącego - Krzysztofa Kubiaka, kilka słów o autorach i historii melodii. Artyści przedstawili nam m. in. utwory Mozarta, Bacha, J. Bramsa jak również główną melodię z „Gry o Tron”.

Organizatorem comiesięcznych koncertów edukacyjnych pn.: „Spotkania z Kulturą” jest Fundacja Edukacyjna Pro Musica

 

 

Julia Józefiak