Aktualności Dodano: 20 Marca 2023

Seniorzy uskrzydlają

Data rozpoczęcia: 2023-03-20
Data zakonczenia:

Seniorzy w bibliotece składają gazety, montują filmy, projektują kartki i kalendarze. - To najbardziej lotna, najbardziej zaangażowana i najbardziej zmotywowana do pracy grupa, jaką w życiu spotkałem. Jestem nimi zauroczony - mówi bibliotekarz Andrzej Przewoźny, który popołudniami wciela się w rolę wykładowcy. Spotkania realizaowane są w ramach projektu pn. "Powiększenie zasobów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej z digitalizacją czasopism i materiałów regionalnych i sportowych".

Grupę tworzą m.in. studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. Odbywają się raz w tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pracowni Digitalizacji. Uczestniczy w nich każdorazowo około 15 studentów w wieku do 82 lat. W większości to panie.

- To nie nowicjusze. Przed pandemią byli już w sekcji grafiki komputerowej i bardzo chcieli wrócić do nauki. Znając możliwości starszych osób, wiedziałem, że zapowiada się ciekawa przygoda, ale i tak udaje im się mnie ciągle pozytywnie zaskakiwać - mówi Przewoźny.  

Seniorzy przychodzą na zajęcia z własnymi laptopami i wszelkie działania prowadzą tylko i wyłącznie na bezpłatnych programach. Studenci przychodzą na zajęcia przed czasem, by móc podyskutować o tym, czego nauczyli się w domu. Prace domowe wykonują bardzo starannie i rzetelnie, a przesyłają je Andrzejowi Przewoźnemu na kilka dni przed zajęciami (sic!).

Ludzie ci mają niesamowity potencjał. Są bardzo zmotywowani, szybko się uczą i ewidentnie pracują nad zdobytymi umiejętnościami w domu. Czerpią prawdziwą radość z nauki. Biblioteka zamyka swoje podwoje o dziewiętnastej i chyba tylko dlatego kończymy zwykle o tej godzinie. Tyle jest pytań, pomysłów, zadań. Praca z tymi studentami to prawdziwa przyjemność - przyznaje Przewoźny. 

Grupa współpracuje przy tworzeniu Biuletynu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zdobyte na zajęciach umiejętności będą wykorzystywane przy tworzeniu periodyku. Uczy się doboru czcionki, składania tekstów, szeroko pojętej edycji zdjęć.

- To między innymi dla takich inicjatyw powstała ta biblioteka. Mam nadzieję niesamowity potencjał studentów wykorzystać też i dla jej potrzeb. Ufam, że zafrapuje ich projektowanie dla naszej instytucji - uśmiecha się Przewoźny.  -  Po dwóch, trzech godzinach zajęć z tą grupą jestem tak pozytywnie naładowany, że czuję, jak dostaję skrzydeł - dodaje.      

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

                                                                                                                                                    

(Al)

Fot. Magdalena Wożna