Aktualności Dodano: 18 marca 2023

Kolor, faktura, piękno, emocje…

Data rozpoczęcia: 2023-03-18
Data zakonczenia:

No to wydarzenie przybyło chyba całe środowisko leszczyńskich plastyków. W piątek 17 marca 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Danuty Rolla pn. „Razem tworzymy całość”.

- Leszczyńska Galeria Książki zamieniła się dzisiaj w galerię sztuki - mówiła Aldona Szymanowska ze Stowarzyszenia Sztuka Dla Wszystkich, która otwierała wernisaż. Danuta Rolla to nie tylko uzdolniona artystka, ale także niezwykła osobowość. Kobieta pełna energii i twórczego zaangażowania, a do tego zawsze uśmiechnięta - dodała.

Danuta Rolla maluje od 14 lat. Inspiracją do powstania pierwszego jej obrazu było palące się ognisko. Wystawa w MBP jest jej piątą wystawą indywidualną. Artystka brała udział także w wielu wystawach zbiorowych oraz plenerach malarskich. Tematem jej najnowszych prac jest portret. Upodobała sobie zwłaszcza uwiecznianie na płótnie ludzi sławnych. Wśród obrazów eksponowanych w MBP można podziwiać m.in. portrety Alberta Einsteina, Elvisa Presleya, Tiny Turner, czy Marilyn Monroe. Styl, w którym Danuta Rolla maluje swoje obrazy, jest wyraźnym odzwierciedleniem jej osobowości i temperamentu. Wyraża to poprzez stosowanie barw nierzeczywistych w różnych tonacjach, nakładając plamy farby w różnym tempie i natężeniu.

- W swojej twórczości chcę odejść od realistycznego przedstawiania rzeczywistości na rzecz ekspresji i indywidualnego podejścia do tematu. Fascynuje mnie różnorodność, kolor, faktura, piękno i emocje - tłumaczyła Danuta Rolla.

Artystka używa całej palety barw, maluje duże formaty, nie ogranicza się do jednej techniki, eksperymentuje z różnymi narzędziami malarskimi. Wciąż poszukuje intrygujących tematów, motywów, obiektów i impulsów. Jest przykładem na to, że w każdym wieku można spełniać swoje marzenia.

- Dziękuję Wam bardzo za tak liczne przybycie. Jesteście częścią mojej duszy i mojego życia. Bez Was nie byłoby tego wszystkiego, dajecie mi wiele radości. Nie bez przyczyny moja wystawa nosi nazwę „Razem tworzymy całość” - dziękowała gościom Danuta Rolla.

Wernisaż uświetnił występ muzyczny duetu Barbara Stencel (wokal) i Piotr Piotrowski (instrumenty klawiszowe). Malarka przygotowała dla swoich gości cudowną niespodziankę - w drodze losowania 7 osób zostało szczęśliwymi posiadaczami jej obrazów.

Blisko 30. autorskich prac artystki można oglądać w bibliotece do 31 marca 2023 roku. Kuratorem wystawy jest Monika Ratajczak.

Magdalena Woźna