Aktualności Dodano: 09 listopada 2021

„SPEEDWAY WYDANIE SPECJALNE” nr 37, październik 1996

Data rozpoczęcia: 2021-11-09
Data zakonczenia:

Okładka tego wydania zawierała niezwykle ważną, drugą już w 1996 roku, radosną dla polskiego sportu żużlowego wiadomość: biało-czerwoni wywalczyli w Diedenbergen (Niemcy) tytuł drużynowych mistrzów świata.

Dokonali tego: Tomasz Gollob, Piotr Protasiewicz i Sławomir Drabik, prowadzeni do boju przez trenera kadry, Mariana Spychałę. Trochę naszym „Orłom” pomogła w tym sprawa bojkotu przez niektórych zawodników ze światowej czołówki, ale przecież to nie była wina polskich żużlowców, że część rywali odmówiła startu. Pisał o tym szerzej redaktor Sławomir Badurek w tekście zatytułowanym „Kac sportowy”.

W cyklu „Gwiazdy sprzed lat, prezentującym wybitnych naszych żużlowców, szeroko opisana została sylwetka Pawła Waloszka, indywidualnego wicemistrza świata z 1970 roku, jednego z najdłużej startujących na żużlowym torze zawodników, wieloletniego lidera Śląska Świętochłowice. Bohaterem tekstu „Kolekcjoner pecha” był Greg Hancock. Redaktor Tomasz Lorek przybliżył dorobek i opinie Amerykanina na różne ciekawe tematy, w tym także o tytułowym pechu. O swojej niezbyt długiej przygodzie z żużlowym torem opowiadał Krzysztof Chmielewski, były zawodnik klubu z Grudziądza.

Dwa obszerne teksty o zawodnikach ze światowej czołówki przygotował redaktor Tomasz Lorek. „Hans wierzy w sukces pilan”, czyli długa rozmowa z Hansem Nielsenem na temat polskiego klubu Duńczyka, ale też o wielu innych sprawach, choćby o zasadach obowiązujących (wówczas) w cyklu Grand Prix. Drugi materiał, „Wieczór z Tony Rickardssonem”, także porusza różne żużlowe i nie tylko tematy, a Szwed otwarcie opowiada o swoich sukcesach, ale również o słabszych występach. Oba materiały polecamy szczególnej uwadze.

Rafał Dobrucki, dziś trener kadry narodowej, a w 1996 roku będący właściwie na początku swojej żużlowej kariery, był bohaterem stałego cyklu „Na nich liczymy”. O kulisach swego przyjazdu do Polski, kontaktach z żużlowcami, szczególnie o współpracy z Piotrem Pawlickim seniorem, w rozmowie przeprowadzonej przez redaktora Romualda Staniewicza opowiedział bioenergoterapeuta z Kijowa, osiadły w Lesznie Jura Karaczarow. W serii „Trzej Muszkieterowie z Nowej Zelandii” trzeci odcinek o karierze jednego z nich, Ronnie Moore’a.

Mariusz Okoniewski i Roman Jankowski przez wiele lat byli podporą leszczyńskiej Unii, zdobywali z nią tytuły mistrzowskie w lidze, stawali na podium innych rozgrywek. W materiale zatytułowanym „Okonia i Jankesa przyjaźń od lat” przybliżony został dorobek obu wychowanków trenera Andrzeja Pogorzelskiego, a szczególnie ciekawe są ich opinie, gdy mówią o sobie wzajemnie.

Poza tym interesujące teksty o „Figlach Myszki Miki”, „Powrocie do korzeni” czy „Zaoszczędzonym tytule” oraz spora porcja rozrywki dla miłośników „Żużlowego łamania głowy”.    

„Speedway Wydanie Specjalne” numer 37 zostało właśnie umieszczone w Żużlowej Bibliotece Cyfrowej. Polecamy i życzymy ciekawej lektury oraz miłych wspomnień.

Wiesław Dobruszek