Aktualności Dodano: 28 marca 2024

Tajemnice, które bolą…

Data rozpoczęcia: 2024-03-28
Data zakonczenia:

,,Włoskie szpilki’’ Magdaleny Tulli trafiły wczoraj, 27 marca, ,, na warsztat’’ Dyskusyjnego Klubu Książki. - Bardzo smutna historia i tak przeraźliwie szary opisuje świat… Przykro było do niego wracać - wzdychała jedna ze starszych klubowiczek. - Młodsi pewnie inaczej czytają tę historię. Mnie aż bolało…  Spotkanie odbyło się tradycyjnie w Bibliotece Ratuszowej. 

Dobrze, że gdy spotyka się DKK (zawsze jest to ostatnia środa miesiąca i zawsze w Bibliotece Ratuszowej - zapraszamy), na klubowiczów czeka kawa i gorąca herbata. Rozgrzewa dłonie, dyskusje i też trochę serca. Szczególnie, gdy temat rozmów - trudny. 

- Kiedy zabierałam się za tę książkę, myślałam, że to będzie coś lekkiego, zgrabnego finezyjnego - jak te włoskie szpilki, a to tak przytłaczająca historia… Też miałyście takie wrażenie? - zaintonowała Ewa Siwarska, prowadząca DKK. 

- Pierwszy rozdział przeczytałam, a w połowie drugiego przerwałam. No nie udźwignę - uznałam - rozłożyła ręce siedząca obok klubowiczka. 

Rozmawiano więc o traumach, które się dziedziczy, o szarości opisanego w książce peerelowskiego świata, o biciu dzieci w szkołach, o piętnowaniu inności, o samotności bohaterki i o tym, że nawet w dorosłym życiu nie udało się jej przełamać. Tajemnice w życiu matki, które niszczyły świat bohaterki, nawet gdy przestały być tabu, nie pozwoliły zbliżyć się kobietom do siebie. 

- Mnie się ta książka podobała, ale mam wrażenie, że musiałbym ją cztery razy przeczytać, by wszystko co tam ukryte, zrozumieć i wychwycić … Poruszająca- zauważyła jedna z dyskutantek. 

Zmierzywszy się z cieniem i cierniem holocaustu oraz powojennym światem w Polsce klubowiczki ucieszyły się na nieco lżejszy gatunek literacki na kolejnym spotkaniu. W kwietniu (24.) dyskutować będą o kryminale (sic!) Wojciecha Chmielarza ,,Rana’’. Książki już czekają w Bibliotece Ratuszowej. 

,,Włoskie szpilki’’ Magdaleny Tulli są w zasobach MBP. 

Alicja Muenzberg-Czubała