Aktualności Dodano: 19 maja 2023

Templum Librii dla Biblioteki!

Data rozpoczęcia: 2023-05-19
Data zakonczenia:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie została uhonorowana tytułem Templum Librii. W czwartek, 18 maja, nagrodę odebrał dyrektor Andrzej Kuźmiński. 

Tytuł Templum Libri (Świątynia Księgi) Biblioteka otrzymała ,,za prowadzenie bogatej i wysoce wartościowej działalności wydawniczej promującej ziemię leszczyńską i jej dziedzictwo kulturowe’’. Wręczenie odbyło się podczas uroczystych obchodów Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz 75-lecia istnienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu. Organizatorami uroczystości byli Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Małgorzata Grupińska-Bis, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Udział w niej wzięli przedstawiciele 229 bibliotek z regionu. 

Tytułem Templum Librii uhonorowano oprócz leszczyńskiej też: Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Pleszewie,  Bibliotekę Publiczną w Kostrzynie, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Obornikach oraz Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. 

- Siła bibliotek tkwi w tym, że mają szczególną zdolność zamieniania się w słuch i bycia w stałym dialogu z użytkownikiem - powiedziała między innymi dyrektor Małgorzata Grupińska-Bis dziękując wszystkim bibliotekarzom za ich codzienną pracę. 

Podczas uroczystości Marszałek Woźniak wspominał i o urodzie, i nowoczesności nowej siedziby leszczyńskiej biblioteki zachęcając do jej odwiedzin. 

Wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie ma swym koncie kilkadzesiąt publikacji związanych z regionem. Najnowsza - ,,Wariant Lotaryński’’ Marcina Wolskiego jest powieścią z leszczyńskimi wątkami i Stanisławem Leszczyńskim jako bohaterem. W przygotowaniu jest pięć innych wydań związanych z historią regionu. Więcej o publikacjach wydawnictwa MBP na stronie Biblioteki: https://mbpleszno.pl/Wydawnictwo_Biblioteki.html.   

 Alicja Muenzberg-Czubała