Aktualności Dodano: 28 września 2024

Tragizm losów Polski

Data rozpoczęcia: 2024-09-25
Data zakonczenia:

W środę, 25 września, w sali audiowizualnej Leszczyńskiej Galerii Książki odbył się wykład Leszka Żebrowskiego pt. „Tragizm losów Polski”. Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Polskiej Myśli Edukacyjnej i Historycznej w Lesznie, przyciągnęło licznych słuchaczy zainteresowanych polską historią.

Leszek Żebrowski, ceniony ekonomista i pasjonat historii, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wielkie osiągnięcia Polaków na przestrzeni wieków, takie jak rozwinięty system sądownictwa, który powstał już w XVI wieku, uchwalenie konstytucji w 1791 roku – pierwszej w Europie – oraz wprowadzenie wspólnej waluty w ramach unii polsko-litewskiej. Mówca zaznaczył, że sukcesów tych było znacznie więcej, lecz niestety wiele z nich nie jest dziś należycie docenianych. To właśnie, według niego, stanowi tragizm współczesnej Polski – utracone dziedzictwo, którego znaczenie nie znajduje dziś odpowiedniego uznania.

 

Leszek Żebrowski jest ekonomistą i pasjonatem historii. Szefował  Działowi Dokumentacji Instytutu Historycznego im. Romana Dmowskiego, pracował też między innymi w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, i w Archiwum m. st. Warszawy.  Od połowy lat 80. prowadzi badania dziejów polskiego podziemia w czasie w trakcie II wojny światowej i w latach powojennych. Fascynuje go głównie działalność konspiracyjna. Publikuje między innymi w ,,Naszym Dzienniku’’, ,,Naszej Polsce’’, ,,Gazecie Polskiej’’ i wstępuje w ,,Radio Maryja’’ ,,Telewizji Trwam’’ oraz ,,Telewizji Republika’’. Występował wielokrotnie jako konsultant historyczny przy dokumentalnych i fabularnych filmowych produkcjach historycznych. 

Wybrane publikacje: Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim. Warszawa: Burchard Edition, 1995, Mity przeciwko Polsce. Żydzi. Polacy. Komunizm 1939-2012. T. 2. Seria: „Biblioteka Naszej Polski”. Capital s.c., 2012, Walka o prawdę. Historia i polityka. Warszawa: Carnet Books, 2013], Zatruwanie pamięci. Jedwabne, Naliboki, Koniuchy (1941-1944). Politykierstwo historyczne w III RP. Warszawa: Nasz Dziennik, 2014, Warszawa 44 Krew i Chwała. Powstanie Warszawskie 1944 narzędzie dawnej i współczesnej polityki. Warszawa: Capitalbook, 2018, O najnowszej historii Polski 1939-1989. Szkice i artykuły. Warszawa: Capitalbook, 2018[