Aktualności Dodano: 11 maja 2024

Trzy rocznice pierwszego wojewody

Data rozpoczęcia: 2024-05-11
Data zakonczenia:

W 150 rocznicę urodzin, 105 rocznicę objęcia funkcji wojewody i osiemdziesiątą rocznicę śmierci - wspomniano w Leszczyńskiej Galerii Książki dr. Witolda Celichowskiego - pierwszego wojewodę poznańskiego po odzyskaniu niepodległości. W czwartek, 9 maja, Leszczyńskie Towarzystwo Kulturalne zaprosiło na sesję popularnonaukową. 

 Gości powitała wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie - Romana Olejnik, a sesję otwarł prezydent Grzegorz Rusiecki.

- Bardzo zależało mi na tym, by być na dzisiejszym wydarzeniu, aby zademonstrować, że kwestie kultury i dziedzictwa, i szacunku dla tych, którzy tworzyli tę historię również w tej kadencji będzie zachowana - powiedział prezydent. 

Dziękował też byłemu wiceprezydentowi Piotrowi Jóżwiakowi w zaangażowanie w dbałość o historię. W sesji uczestniczył przedstawiciel rodziny bohatera dnia - mecenas Wojciech Celichowski z Poznania. 

Referaty wygłosili: dr Elżbieta Olender (,,Życie i działalność publiczna Witolda Celichowskiego’’0, dr Kazimierz Krawiarz (,,Witold Celichowski w Rojęczynie) oraz Zdzisław Moliński (,,Dr Witold Celichowski wiceprzewodniczący Kuratorium Fundacji Sułkowskich w Rydzynie’’). Stworzyły one portret świetnego prawnika, który bronił Polaków w procesach politycznych (między innymi Jana Karasia z Leszna), człowieka, który już 1916 roku szkolił kadry administracyjne dla wolnej Polski, a po odzyskaniu niepodległości zawiesił świetnie prosperująca kancelarię i zgodził się zostać wojewodą. Urząd pełnił 4 lata. To on symbolicznie wprowadził Leszno do macierzy w 1920 roku. Odchodząc z urzędu osiadł w okolicach Leszna (w Rojęczynie). Zmarł w Warszawie w trakcie powstania warszawskiego. 

- Był pierwszym wojewodą poznańskim po odzyskaniu niepodległości i to jest chyba najważniejsze przesłanie dzisiejszego dnia - podsumowała sesję popularnonaukową poświęconą dr. Witoldowi Celichowskiemu dr Małgorzata Janina Halec z LTK. 

Zamykając sesję LTK podziękowało byłemu wiceprezydentowi Jóźwiakowi za lata inspirowania i wspierania Towarzystwa w jego działalności. Uczestnicy sesję zakończyli w Rojęczynie. 

(Al)