Aktualności Dodano: 28 marca 2024

Warsztaty dobrego stanu

Data rozpoczęcia: 2024-03-28
Data zakonczenia:

Czy wąchanie wyimaginowanych pomarańczy może pomóc w napisaniu wypracowania? Może! W środę, 27 marca, na drugim piętrze Leszczyńskiej Galerii Książki odbyły się dwugodzinne warsztaty trenowania uważności. Ponad pół setki osób wąchało pomarańcze, uczyło się oddychać i skupiać na tu i teraz, i swoich emocjach. 

Na warsztat zaprosiło Stowarzyszenie Ruch Trzeźwościowy Leszno, a prowadzili go Tymoteusz Mikołajczak - psycholog i Tomasz Chełek - terapeuta uzależnień z Fundacji Manufaktura Dobrostanu.

Barwnie, przekonująco, odkrywczo i orzeźwiająco. 

Zaczęli od ćwiczenia koncentracji, czyli wyobrażania sobie, wąchania a nawet kosztowania wyimaginowanej pomarańczy i obserwacji siebie z różnych stron. 

- Robię to ćwiczenie zawsze, gdy mam przed sobą jakąś kreatywną pracę i muszę się na niej skupić - wyjaśnił Tomasz Chełek. -  I, jak się z tym czujecie? Głupio? A co to znaczy? Dziecinnie? To bardzo trafne, bo uważność, którą dziś będziemy trenować to bardzo dziecięca cecha, ale jedna z tych, o które bardzo warto dbać całe życie, by móc zatroszczyć się o siebie…

 I pół setki osób uczyło się o siebie dbać oddychając na siedem sposobów lub licząc na kolejnych kilka (byle nie do dziesięciu - to nie odpręża). Trenerzy uważności uspokajali, że nie każdy musi widzieć pomarańczę. Ktoś widzi, ktoś czuje jej ciężar, ktoś czuje zapach, a ktoś smak, a inni żadnej z tych rzeczy. Ćwiczenie i tak działa. Ułatwia skupienie.  

Stowarzyszeniem Ruch Trzeźwościowy Leszno działa przy ul. Prochownia 25b (dni powszednie: od 17:00 do 20:00). Prowadzi grupę AA, terapie indywidualne, spotkania z psychologiem czy prawnikiem. 

Alicja Muenzberg-Czubała