Aktualności Dodano: 05 grudnia 2019

Witold Gadowski w Galerii Lochy

Data rozpoczęcia: 2019-12-05
Data zakonczenia:

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie był Witold Gadowski, dziennikarz śledczy, pisarz i publicysta. Autor większą część swojego spotkania poświęcił aktualnym tematom społeczno-politycznym, m.in. aferze szefa NIK Mariana Banasia, co wywołało ogrom dyskusji wśród zebranych. Sporo uwagi poświęcił też wojnie kulturowej oraz aktualnym uwarunkowaniom międzynarodowym. Drugą część spotkania wypełniły pytania połączone z dyskusją dotyczące aktualnej kondycji polityki. Publiczność żywo reagowała na tezy wygłoszone przez gościa. Dyskusja była na tyle intensywna, że autor opuścił bibliotekę mocno spóźniony. Na kolejne spotkanie w Poznaniu dotarł z godzinnym opóźnieniem. Autor zapowiedział jednak, że wróci do Leszna ze swoim najnowszym filmem, którego premiera przewidywana jest z końcem bieżącego roku.

Witold Gadowski – ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów i twórcą podziemnego klubu politycznego „Okop”. Członek założyciel Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Dziennikarz „Czasu Krakowskiego” i reporter śledczy „Gazety Polskiej”. W latach 90. korespondent wojenny na Bałkanach. Organizator konwojów z pomocą dla ofiar wojny w Kosowie. Autor powieści, opowiadań, wierszy, piosenek, publicysta internetowy. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Dzienniku Polskim” i polonijnych gazetach emigracyjnych. Autor dwóch książek publicystycznych „Lokal dla awanturnych” i „Krew nie woda”. wydanych przez wydawnictwo „Replika”.

Laureat licznych nagrów w tym m.in. międzynarodowej nagrody przyznawanej przez International Organization for Migration na międzynarodowym festiwalu filmowym w Kiszyniowie. W grudniu 2013 wraz z Maciejem Grabysą laureat Grand Prix za reżyserię dla najlepszego filmu polskiego na międzynarodowym festiwalu filmowym Human Doc.