Aktualności Dodano: 16 września 2023

Wszyscy jesteśmy uwikłani w przeszłość

Data rozpoczęcia: 2023-09-16
Data zakonczenia:

- Wielkopolska jest wyjątkowa, ale miała zdumiewająco mały wpływ na ostatnie sto lat - mówił między innymi profesor Waldemar Łazuga. W czwartek, 14 września, w Bibliotece Ratuszowej odbyło się spotkanie promocyjne jego najnowszej książki -,,Uwikłani w przeszłość’’. 

Biblioteka Ratuszowa pękała w szwach. Na spotkanie z charyzmatycznym profesorem przybyło kilkadziesiąt osób reprezentujących kilka pokoleń leszczyniaków. W gwarnej zazwyczaj Ratuszowej podczas blisko półtoragodzinnego spotkania cicho było, jak makiem zasiał. Nikt nie chciał uronić ni słowa, bo spotkanie promocyjne przerodziło się w istocie w wykład z historii nie tylko Galicji, której poświęcona jest promowana książka, ale i innych regionów. Profesor ze swadą objaśniał zebranym świat ,,uwikłany w przeszłość’’. Mówił o ranach i różnicach w sposobie myślenia jakie jako naród wnieśliśmy w upragnioną wolność w 1918 roku. Opowiadał o piekle niezrozumienia i domowej wojnie światopoglądowej. 

- Nikt  z nas nie umrze w świecie, w którym się urodził. Nikt. Niektórzy jednak nie potrafią się z tym pogodzić. Nie przyjmują tego do świadomości. Boją się. Chcą utrzymać status quo, ale to nie ma szans się udać - mówił między innymi profesor Waldemar Łazuga. 

Książkę profesora Łazugi czyta się, jak powieść. Ta historia jednak zdarzyła się naprawdę i wiele wyjaśnia. Między innymi to, że to co działo się ponad sto lat temu, ciągle ma wpływ na naszą teraźniejszość. Bo wszyscy jesteśmy ,,uwikłani w przeszłość’’. 

Alicja Muenzberg-Czubała 

PS. ,,Uwikłani w przeszłość'' Waldemara Łazugi jest w zasobach MBP i to z autografem profesora dla Czytelników naszej Biblioteki.