Aktualności Dodano: 31 stycznia 2024

Z Kazikiem przez Afrykę

Data rozpoczęcia: 2024-01-31
Data zakonczenia:

O Afryce, zwierzętach a wreszcie o poznańskim podróżniku i reportażyście - Kazimierzu Nowaku opowiadaliśmy we wtorek, 30 stycznia, uczniom Międzynarodowej Szkoły Podstawowej w Lesznie. I czytaliśmy ,,Afrykę Kazika’’!

W zajęciach udział wzięły dzieci z klas 1-3. Kolorowały, brały udział w wykreślance, przewędrowały z nami wirtualnie przez największy ziemski kontynent i poznały niezwykłego podróżnika - Kazimierza Nowaka. On, przypomnijmy, w latach 1931–1936 przejechał rowerem, przejechał konno, na wielbłądzie i przebył łodzią dziki wtedy kontynent samotnie z północy na południe i z południa na północ. Pokonał około 40 tys. km. Reportaże z tej podróży słał do polskich czasopism, by w tej sposób zarobić na utrzymanie swej rodziny w stolicy Wielkopolski. W zasobach MBP znajduje się zarówno zbiór jego reportaży (,,Rowerem i pieszo przez czarny ląd’’ - bardzo warto:  https://www.leszno-mbp.sowa.pl/index.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__Rowerem+i+pieszo+przez+czarny+l%C4%85d&sort=byscore) jak i opowieść o tej podróży przygotowana przez Łukasza Wierzbickiego dla dzieci - czyli słynna ,,Afryka Kazika’’  ((https://www.leszno-mbp.sowa.pl/index.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__Afryka+Kazika+&sort=byscore). Tę gorąco polecamy wszystkim dzieciom od pięciu do jedenastu lat, a we wtorek czytaliśmy uczniom MSP w Lesznie. 

,,Wierzcie mi, najlepsza lemoniada nie smakuje tak cudownie i nie gasi tak doskonale pragnienia’’ - relacjonuje podróżnik wypiwszy krystalicznej czystej wody ze studni w oazie po wielu dniach wędrówki przez pustynię.  

- Był człowiekiem o ogromnej odwadze, podróżnikiem nieustraszonym. Udało mu się dokonać rzeczy wielkiej, bowiem chował w swym sercu życzliwość i wiarę w drugiego człowieka - tak mówił o Nowaku wielki Ryszard Kapuściński odsłaniając tablicę pamiątkową na poznańskim dworcu. To z Poznania wyruszył w świat Kazimierz Nowak. 

(Al)