Aktualności Dodano: 31 Marca 2021

Za swoje zasługi został od razu pułkownikiem i generałem brygady

Data rozpoczęcia: 2021-03-31
Data zakonczenia:

Doświadczenie zdobyte w armii niemieckiej wykorzystał, aby Niemców wyprzeć z Wielkopolski - przypominamy sylwetkę Kazimierza Grudzielskiego, patrona Fortu VIII w Poznaniu, w 100. rocznicę jego śmierci.

Urodził się 9 maja 1856 r. w Turwi koło Kościana, był synem administratora majątku gen. Chłapowskiego. Ukończył prestiżowe gimnazjum im. Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie postanowił zostać zawodowym żołnierzem. Podczas I wojny światowej walczył na froncie zachodnim. Dosłużył się stopnia podpułkownika.

Mając 60 lat, przeszedł w stan spoczynku. Osiedlił się koło Wrześni, a gdy w Wielkopolsce wybuchło powstanie, przystąpił do organizacji oddziału powstańczego i oddał się do dyspozycji Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Jako doświadczonemu żołnierzowi, który na niejednym polu bitwy bywał, powierzono mu zabezpieczenie odcinka pałuckiego. Wykazał się m.in. w walkach o Kcynię. Jako żołnierz i dowódca był wysoko oceniany, toteż nic dziwnego, że po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego mianowano go od razu pułkownikiem i generałem brygady.

W 1919 r. został inspektorem piechoty, a następnie zastępcą dowódcy Okręgu Generalnego Poznań. Zmarł nagle 31 marca 1921 r.. Został patronem Fortu VIII w Poznaniu.

Łukasz Domagała