Aktualności Dodano: 27 lipca 2022

Zapraszamy na kurs z malarstwa Petrikiwskiego

Data rozpoczęcia: 2022-07-27

Dom Ukraiński oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie serdecznie zapraszają na kurs mistrzowski z malarstwa Petrykiwskiego z rzemieślniczką Oleną Astafiewą, który odbędzie się 31 lipca 2022 r. (niedziela), o godz. 13:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie, pl. Metziga 25.

Malarstwo Petrikiwskie lub „petrykivka” to ukraińskie dekoracyjne i ozdobne malarstwo ludowe, które powstało w regionie Dniepru w wiosce Petrykivka, skąd pochodzi nazwa tej formy sztuki.

Niektóre przedmioty z wzorami w stylu „petrykivka”zachowały się od XVIII wieku. Jednak we współczesnym znaczeniu kierunek ten powstał pod koniec XIX wieku - na początku XX wieku. Pochodzenie malarstwa Petrykiwowskiego związane jest z Kozakami i zasiedleniem regionu Dniepru przez ludzi z Połtawy, Ziemi Słobożańskiej i Podola w XVIII i pierwszej połowie XIX wieku. Nie wiadomo jednak, gdzie i kiedy dokładnie rozwinęły się obyczaje, które stały się podstawą tego kierunku malarstwa.

Malarstwo Petrykiw to nie tylko sztuka ludowa zachowująca zwyczaje dekorowania ukraińskich domów, ale także malarstwo nowoczesne, które rozwija się i nabiera nowych cech.

Źródło: https://uk.wikipedia.org/wiki/Петриківський_розпис

Kurs skierowany jest dla dorosłych oraz młodzieży w wieku licealnym.

Na zajęcia obowiązują zapisy!

Запрошуємо на майстер-класи з Петриківського розпису

з майстринею Оленою Астаф’євою
від Українського Дому
Для дорослих і дітей старшого шкільного віку
(Якщо вашій дитині меньше 10 років, вона може брати участь в майстер-класі за умови вашої пристутності й участі)
31 липня, неділя, 13:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie.
Plac Metziga 25
обов'язкова попередня реєстрація 571 405 035

Петрикі́вський ро́зпис, або «петрикі́вка», — українське декоративно-орнаментальне народне малярство, яке зародилося на Дніпровщині в селищі Петриківка, звідки й походить назва цього виду мистецтва.
Окремі речі з візерунками в спосіб петриківського розпису збереглися ще з XVIII століття. Однак у сучасному розумінні цей напрямок утворився наприкінці XIX століття — на початку XX століття. Походження петриківського розпису пов'язують з козацтвом і заселенням Дніпровщини вихідцями з Полтавщини, Слобожанщини та Поділля у XVIII столітті та в першій половині XIX століття. Проте невідомо, де й коли са́ме розвинулися звичаї, що лягли в основу цього напряму малярства.
Петриківський розпис — не лише народне мистецтво, що зберігає звичаї оздоблення українського житла, але й сучасний живопис, який розвивається та набуває нових рис

Magdalena Woźna