Aktualności Dodano: 08 lipca 2024

Zgasły podłogi i powietrza

Data rozpoczęcia: 2024-07-08
Data zakonczenia:

Smutny dzień. Zegarmistrz Światła przyszedł po Tadeusza Woźniaka, legendarnego piosenkarza i kompozytora, który współtworzył i śpiewał: ,,A kiedy przyjdzie także po mnie...''. Artysta odszedł mając 77 lat. 

 Słynny ,,Zegarmistrz światła'' ma już 52 lata. Piosenka powstała do wiersza Bogdana Chorążuka i Tadeusz Woźniak podbił nią opolski festiwal w 1972 roku. Śpiewał o śmierci mając zaledwie 25 lat i tą piosenką najtrwalej zapisał się w świadomości Polaków. Ma jednak za sobą dużo bogatszy dorobek artystyczny. W 58 lat (debiutował jako 19-latek, a raptem kilka tygodni temu premierę miał jego utwór ,,Słowo’’) skomponował muzykę do kilkuset tekstów (między innymi do wierszy Tuwima. Leśmiana, Stachury, Gałczyńskiego i piosenek Michała Bajora, Andrzeja Poniedzielskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Wojciecha Malajkata, czy zespołu Alibabki), dziesiątek inscenizacji teatralnych, programów poetyckich, filmów dokumentalnych i animowanych.  Wydał pięć płyt (ostatnią w 2015 roku). 

Wspominając kompozytora i piosenkarza najlepiej oddamy mu cześć słuchając jego muzyki. W Czytelni muzycznej Leszczyńskiej Galerii Książki można słynnego ,,Zegarmistrza światła'' ale też ,,Smak i zapach pomarańczy'' czy ,,A bodaj to'' posłuchać nawet na czarnym krążku. Polecamy. 
 
,,Na wszystko jeszcze raz popatrzę
I pójdę nie wiem gdzie - na zawsze…’’ - dziś porusza jeszcze bardziej, niż zwykle. 
 
(AL)