Aktualności Dodano: 01 Października 2021

Nowele gwarą pisane

Data rozpoczęcia: 2021-10-01
Data zakonczenia:

Swoje utwory zebrała w tomie "Nieznajomi", publikowała też na łamach wielkopolskich czasopism. Wspominamy Jolentę Brzezińską w 55. rocznicę jej śmierci.

Jolenta Brzezińska urodziła się 5 stycznia 1908 roku w Strzałkowie koło Wrześni. Wraz z rodzicami zamieszkała w Lesznie, gdzie jej ojciec był księgarzem-wydawcą. Tutaj też zdała maturę w Miejskim Gimnazjum Żeńskim, a następnie podjęła studia wyższe na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego.

W styczniu 1929 roku wyszła za mąż. Jeszcze w poprzednim roku zamieszkała wraz z mężem w Czempiniu. Podczas II wojny światowej została aresztowana i przebywała w obozie w Ravensbrück. Po zwolnieniu zamieszkała w Tomaszowie Mazowieckim i tak było do końca wojny. Następnie wróciła do Czempinia. Krótko pracowała w bibliotece, a następnie była urzędniczką. W wyniku choroby przeszła na rentę.

Niezwykle ważna jest literacka działalność J. Brzezińskiej, która swoje nowele zamknęła w tomie "Nieznajomi". Ponadto jej utwory publikowane były w "Wiciach Wielkopolskich", "Orędowniku", "Głosie Wielkopolskim" i innych tytułach. Pewną niezwykłością jest fakt, że autorka posługiwała się w swojej twórczości gwarą, a w utworach wiernie odwzorowywała ówczesne realia wsi i miasteczek.

J. Brzezińska zmarła 2 października 1966 roku w Poznaniu, a została pochowana na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej w Lesznie. Od jej śmierci mija 55 lat.

Łukasz Domagała