Aktualności Dodano: 01 Czerwca 2022

W "Gostyniance" kitle zamiast spódnic

Data rozpoczęcia: 2022-07-01
Data zakonczenia:

"Nie ma, nie ma wody na pustyni, a wielbłądy nie chcą dalej iść" - śpiewał zespół Bajm. Co tam wielbłądy. Swoje problemy ma Rawicz - "nie ma, nie ma wody w moim kranie, to wodę z Masłówki będę pić". Zapraszamy na kolejny odcinek podróży po starej prasie. Tym razem sięgamy do początku lat osiemdziesiątych XX wieku.

"Panorama Leszczyńska" donosi, że zapotrzebowanie na wodę w Rawiczu jest wyższe niż możliwości produkcyjne.

Ludzie narzekają i żalą się: na braki wody na wyższych piętrach, na niekontrolowane wyłączenia itp. - czytamy w gazecie.

Na domiar złego bardzo powoli idzie budowa nowej stacji uzdatniania wody. Problem był podejmowany na sesjach Rad Narodowych w mieście i województwie.

Nie tylko w 2022 roku mieszkańcy ziemi leszczyńskiej będą borykać się z podwyżkami cen. W Spółdzielni Pracy "Barwa" ceny poszły w górę o 60 procent, na co oburzają się klienci.

W ostatnich miesiącach wzrosły koszty własne spółdzielni. M.in. podwyższone zostały opłaty za dzierżawę lokali, opał, energię elektryczną. Wzrosły też ceny półproduktów - środki chemiczne podrożały średnio o 140 proc. Jednocześnie zanotowano spadek zainteresowania usługami pralniczymi. Część jednostek gospodarki uspołecznionej zrezygnowała z prania odzieży roboczej (...) - donosi "Panorama".

Całkiem nieźle radzi sobie Krawiecka Spółdzielnia Pracy "Gostynianka" w Gostyniu, gdzie mimo kryzysu praca idzie pełną parą.

Poziom produkcji nie odbiega od lat minionych. Każdego miesiąca na eksport wysyła się stąd 15-17 tys. par spodni, 10 tysięcy do Holandii, 5-7 tys. do RFN-u. Gostyńscy krawcy szyją je z materiału nadsyłanego przez zagranicznych kontrahentów - informuje gazeta.

Kłopot w tym, że gorzej z produkcją na rynek krajowy, bo brakuje surowców. Przez to zamiast spódnic w "Gostyniance" wytwarzają kitle. Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.

Zapraszamy do czytania archiwalnych wydań "Panoramy Leszczyńskiej". To wszystko w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej.

Łukasz Domagała