Lednicka Wiosna Poetycka
Data rozpoczęcia: 2025-03-28
Data zakonczenia:
Od dwudziestu dziewięciu lat nad jeziorem Lednica, w Muzeum Pierwszych Piastów z inicjatywy Stanisławy Łowińskiej organizowana jest Lednicka Wiosna Poetycka, będąca koegzystencją sztuk, która łączy w sobie poezję, warsztaty literackie, plenery plastyczne, spotkania z muzyką, wybitnymi artystami i poetami scen polskich. To także symboliczne sadzenie wierzb w Gaju Poezji na terenie Muzeum. Pragnienie, by w cieniu tych drzew pozostawały: światło, pamięć ludzkich serc i słowo, a Ziemia Lednicka, miejsce ... skąd nasz ród ..., budziła u młodych poetów (wychowanków szkół wszystkich szczebli) refleksję nad historią i pięknem tej Ziemi. Refleksje, w których młodzi poeci mogą wyrażać swoje przeżycia, także patriotyczne, językiem sztuki, pięknem polskiego słowa.
Pokłosiem turnieju poetyckiego 0 Koronę Wierzbową realizowanego w ramach Lednickiej Wiosny Poetyckiej jest już 18 tomików poezji. Są to książki: z cyklu Strofy Lednickie. Ponadto prof. Jan Grad opracował i opublikował w książkach pod tytułem W Gaju Poezji (ostatnia: Poznań 2021) wydarzenia 25. edycji Lednickiej Wiosny Poetyckiej. Wydano drukiem również antologię wierszy laureatów z dwudziestopięcioletniej pracy twórczej z młodzieżą. Z mojej inspiracji jako społecznicy, mieszkanki Poznania i Lednogóry, wyboru tekstów dokonała Beata Machowska-Kaczmarek.
Zwykle w uroczystościach finałowych biorą udział artyści z kraju i zagranicy. We Dworze ze Studzieńca na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, obchodzącego jubileusz 50. lecia występowali już m. in. Grzegorz Turnau, Tadeusz Woźniak, Leszek Długosz, Wanda Warska z Andrzejem Kurylewiczem, Grzegorz Tomczak, Elżbieta Adamiak, Hanna Banaszak, Jacek Kowalski i inni.
Honorowy patronat nad XXIX edycją „Wiosny”, obejmują od lat Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolski Kurator Oświaty.
Uwaga!
Droga utalentowana Młodzieży,
podejmij próbę otwarcia się na świat, pokazania się innym ze swoją wielobarwną twórczością poetycką na każdy temat, obecnie (jeśli możesz) również historyczny: 1000 pierwszych lat koronacji królewskich, zgodnie z naszym przesłaniem „Korona Wierzbowa dla Korony Królewskiej”.
Młodzi twórcy, zwłaszcza laureaci, mają szanse zwiedzić Brukselę (przed Covidem tak bywało).
Laureaci głównych nagród wyjeżdżali do Parlamentu Europejskiego.
Wasza twórczość znajduje uznanie szczególnie u wielkopolskich patronów, naszych władzach ministerialnych oraz w Europie.
Poniżej znajduje się Regulamin Lednickiej Wiosny Poetyckiej, karty zgłoszenia i odnośniki w sprawie RODO.
Finał Lednickiej Wiosny Poetyckiej odbędzie się 7 czerwca 2025 roku.