Aktualności Dodano: 26 maja 2023

Polak Mały

Data rozpoczęcia: 2023-05-26
Data zakonczenia:

W ramach Projektu ,"Nasze Barwy Ojczyste’" w piątek 26 maja 2023 r. w Leszczyńskiej Galerii Książki odbyły się warsztaty pn. ,"Polak Mały". Tego dnia zajęcia przeprowadziliśmy trzykrotnie dla trzech różnych grup uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Lesznie.

Zajęcia zaczęły się od projekcji filmu "Polak Mały" (produkcji IPN), który wyjaśniał, jak wygląda godło Polski, co symbolizują czerwień i biel oraz dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa. Górny pas – biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Następnie uczniowie zagrali w grę edukacyjną Polak Mały i za pomocą puzzli zapoznały się z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem, a także słowami hymnu, który nuciły podczas zabawy. Polegała ona na ułożeniu w odpowiedniej kolejności kafelków ze słowami hymnu, które po obróceniu zamieniły się w godło Polski. Na koniec dzieci wykonały własnoręcznie biało-czerwone kotyliony, w których dumnie pozowały do zdjęć.

Warsztaty,"Polak Mały’" odbyły się w ramach Projektu ,"Nasze Barwy Ojczyste" dofinansowano ze środków Biura ,"Niepodległa’" w ramach Programu Dotacyjnego ,"Symbole Narodowe RP".

Magdalena Woźna