Aktualności Dodano: 26 maja 2023

Ballada o Lesznie

Data rozpoczęcia: 2023-05-26
Data zakonczenia:

- To we mnie siedzi do dziś. Ja, stary, kładę się spać i o tym myślę - mówił wczoraj, 26 maja 2023, Roman Chojnacki, opozycjonista w czasach PRL i syn członków leszczyńskiego aparatu bezpieczeństwa.  W Czytelni Naukowej Leszczyńskiej Galerii Książki opowiadał o swej pierwszej powieści pt.:,,Gołąb cukrowy’’, w której rozlicza się z przeszłością i pyta o odpowiedzialność dzieci za czyny rodziców. 

W klimatycznej czytelni zebrało się tak dużo osób, że trzeba było dostawić kilkanaście krzeseł. Sporą grupę stanowili koledzy i koleżanki autora ze szkolnej ławy I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. Roman Chojnacki jest poetą - autorem 10 tomików wierszy (dziewięć jest w zasobach MBP - zapraszamy) i krytykiem literackim. Trzydzieści lat życia spędził w Kanadzie. ,,Gołąb cukrowy’’ to jego pierwszy utwór prozatorski. Opowiada o Lesznie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku i chłopaku, który - jak autor - rodzinnie uwikłany w opresyjny system próbuje określić swoją tożsamość. Autor tą książką rozlicza się z przeszłością i nielogicznym, ale dojmującym poczuciem winy za to, co robili jego rodzice. 

- To we mnie siedzi do dziś. Ja, stary, kładę się spać i o tym myślę - mówił wczoraj

,,Gołąb cukrowy’’ to nie bez humoru napisana powieść o poczuciu alienacji, zagubieniu i trudnych wyborach życiowych. Jak na początku książki napisał autor: podobieństwo osób i zdarzeń do tych prawdziwych nie jest w tej historii przypadkowe. Wielu mieszkańców miasta  może się więc tam odnaleźć. 

Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej zrealizowano jeden z odcinków programu ,,Duży pokój z książką’’ Telewizji Leszno. W drugiej - autor otworzył się na rozmowy z czytelnikami.  Rozmawiano więc o odpowiedzialności, wspominano ówczesnych licealnych nauczycieli i zdarzenia, które wbiły się wtedy wszystkim w pamięć. Wspólnie postawiono diagnozę pokolenia, w którym każdy udawał kogoś, kim nie był i każdy był w tym samotny. 

 - Poczytajcie tę książkę jako rodzaj ballady o Lesznie - mówił na koniec bardzo długiej rozmowy z czytelnikami Roman Chojnacki. 

,,Gołąb cukrowy’’  opuścił drukarnię niespełna miesiąc temu. Został wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, i lada dzień będzie w zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka. 

Alicja Muenzberg-Czubała



Roman Chojnacki (ur. 4 maja 1954 w Lesznie) — polski poeta, krytyk literacki, redaktor, autor scenariuszy teatralnych, były sekretarz literacki Teatru Nowego w Poznaniu. Znany głównie jako twórca dziesięciu tomików poetyckich oraz pracy krytycznoliterackiej Od „mówienia wprost“ do „nowej prywatności“: o poezji lat siedemdziesiątych.

Jego twórczość wywodzi się z ruchu poetyckiego, zwanego „Nowa Prywatność”, który pojawił się w świecie literackim w 1976, skąd nazywany jest także „Pokoleniem '76”. To kolejna po-nowofalowa generacja, której literatura charakteryzowała się stałymi i charakterystycznymi cechami. Głównymi zagadnieniami, jakie można było w jej poetyce znaleźć to m.in.: język, etyka, pamięć kultury, religia, polityka, biologia, wyobraźnia. Była to literatura ponura, wyrażająca „przygnębienie ery gierkowskiej“, korzystająca z tradycji turpizmu. Opisywała świat „chorujący, osaczony szpetotą, grzęznący w ziemi cmentarnej“. Najbardziej dominującą i wyróżniającą jej cechą było jednak opisanie w niej samopoczucia, które bywa uchwyceniem nastroju chwili, wyrażeniem uczucia, czy oceną losu. Poezja Chojnackiego na tym się nie zatrzymała. Wychodząc od swego pierwotnego pochodzenia ewoluowała „w kierunku indywidualnej definicji rzeczywistości“, na którą składało się osobiste, humanistyczne, uniwersalne spojrzenie na człowieka. Nie brakuje w jego poezji kontemplacji świata, tak w wymiarze zachwytu nad nim, jak też pochylenia się nad jego smutkiem. W dorobku autora znajdują się wiersze miłosne, przepełnione zmysłowością oraz także takie, które traktują o rzeczach ostatecznych. Utwory w najnowszych tomikach ocierają się o filozofię transcendencji i epistemologii oraz podejmują kwestię wyobraźni poetyckiej.