Aktualności Dodano: 21 września 2018

Literacki Konkurs im. Stanisława Grochowiaka rozstrzygnięty!

Data rozpoczęcia: 2018-09-21
Data zakonczenia:

Uroczyste podsumowanie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Grochowiaka odbyło się 22 września o godzinie 12.00 w Bibliotece Ratuszowej w leszczyńskim Ratuszu. Podczas gali nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom.

XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna. Konkurs zorganizowany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Lesznie. Podsumowanie konkursu i towarzyszące mu wydarzenia odbywają się w ramach festiwalu „Miasto Grochowiaka – Grochowiak w mieście”.

Na konkurs wpłynęły 532 prace nadesłane z całej Polski i zagranicy. Jury, w skład którego weszli uznani twórcy i krytycy literaccy: Sergiusz Sterna-Wachowiak, Janusz Drzewucki i Mieczysław Orski, oceniło 503 prace i wyłoniło laureatów:       

W kategorii Poezji za zestaw wierszy: 

I Nagroda – Wojciech Roszkowski z Tykocina

II Nagroda – Piotr Zemanek z Bielska-Białej

III Nagroda –  równorzędnie Grzegorz Chwieduk z Kępic oraz Anita Katarzyna Wiśniewska z Warszawy

 

W kategorii Prozy: 

I Nagroda – Anna Maria Wybraniec z Katowic za opowiadania „Lelkobicie” i „Skrzek”

II Nagroda – Krzysztof Rejmer z Warszawy za utwór „Labirynty Pasiphaë”

III Nagroda – równorzędnie Magdalena Adamska-Kijko z Poznania za utwór „Złota rybka” oraz Jarosław Kroplewski z miejscowości Zawory k. Chmielna za utwór „Szkoła”

 

W kategorii Dramatu i słuchowiska radiowego: 

I Nagroda – Stefan Szulc z Sosnowca za utwór „Jurodiwa”

II Nagroda – Tomasz Dymek z Poznania za utwór „Marmolada”

III Nagroda – Jerzy Marciniak z Lund w Szwecji za utwór „Poetki z Ravensbruck”.

 

Wieczorem w Bibliotece Ratuszoowej odbędzie się projekcja filmu pt. „Chłopcy” w reż. Ryszarda Bera na podstawie dramatu Stanisława Grochowiaka, a zaraz po tym koncert poetycki „Za sen mój chodzę na czereśnie” Julii Sawickiej z zespołem.