Aktualności Dodano: 25 Lutego 2020

Marzyciele, którzy naprawdę odkrywają

Data rozpoczęcia: 2020-02-25
Data zakonczenia:

Trudno wyobrazić sobie, że nastąpi moment, kiedy wszystko zostanie odnalezione. Ludzie przez tysiąclecia gubili przedmioty, chowali je i tracili. Ziemia czy woda zawsze będą więc skarbnicą, która będzie częściowo ukrywała skarby i częściowo je oddawała. O tym przekonywał na spotkaniu Andrzej Daczkowski, redaktor naczelny magazynu „Odkrywca”, wydawanego przez Instytut Badań Terenowych i Krajoznawczych.

Jego przygoda i pasja jako eksploratora badającego przeszłość rozpoczęła się od czytania książek. Dlatego biblioteka zawsze będzie dla niego miejscem niezwykłym. Wokół pisma, które reprezentuje dominują właśnie pasjonaci, ludzie którzy podejmują się działań, jakich naukowcy, archeolodzy, historycy nie biorą na warsztat, często z powodu braku dokumentów. Samo szukanie skarbów jest żmudną pracą, ale sukcesy cieszą i dają motywację do działania. Zasadniczym elementem spotkania były właśnie poszukiwania zakończone powodzeniem, również te z ostatnich dni.  Znaleziska polskich poszukiwaczy to zarówno przedmioty drobne, jak i wielkogabarytowe, odkryte podczas wielkich, zorganizowanych akcji.

Co trzeba zrobić, aby być członkiem grupy poszukiwawczej? Do kogo należy znaleziony skarb? Polskie przepisy prawne, które są zaskakujące… Tematów poruszonych podczas spotkania było sporo. Jego ciekawym elementem było również wystąpienia detektorystów, którzy opowiedzieli o tym, jak poszukują skarbów i w jakich działaniach uczestniczą. Każdy z obecnych mógł podejść do stanowiska i obejrzeć odnalezione artefakty. Dyskusja publiczności z Andrzejem Daczkowskim trwała jeszcze długo po zakończeniu prezentacji...