Aktualności Dodano: 27 września 2017

Sławomir Koper w Lesznie

Data rozpoczęcia: 2017-09-27
Data zakonczenia:

Sławomir Koper, historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, jest autorem blisko 50 książek z historii Polski, m.in o kulisach życia najsłynniejszych postaci z historii naszego kraju. Natomiast w leszczyńskiej bibliotece mówił na temat "Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy", czyli zmaganiach i życiu Polaków w okresie zaborów. Spotkanie wypełniły liczne pytania od publiczności oraz krótkie dyskusje.

Autor napisał m. in.: "Tajemnic i sensacji świata antycznego", "Miłości, seksu i polityki w starożytnej Grecji i Rzymie", "Śladami pierwszych Piastów", "Wędrówek po Polsce piastowskiej", "Spaceru po Lwowie", "Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej". Aktualnie specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia.

W swoich książkach stara się pokazać historię „z ludzką twarzą”; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. 

A polityk czy artysta ukazany „w szlafroku i kapciach” zyskuje tylko na autentyczności. Nic tak bowiem nie fałszuje obrazu jak tworzenie posągowych postaci, pozbawionych uczuć, wad czy zwykłych ludzkich słabości. 

Sławomir Koper mieszka w Legionowie, oprócz historii pasjonuje się muzyką i sportem.