Aktualności Dodano: 20 maja 2024

Rok Kultury Czeskiej w Lesznie otwarty!

Data rozpoczęcia: 2024-05-20
Data zakonczenia:

Wernisażem wystawy  „Czeskie ilustracje ze zbiorów Galerii Sztuk Pięknych w Havlíčkův Brodzie" oraz koncertem zespołu ,,Arabeska’’ z Leszna otwarliśmy w sobotę, 18 maja, w Leszczyńskiej Galerii Książki Rok Kultury Czeskiej w Lesznie. - Biblioteka reklamując dzisiejsze wydarzenie napisała, że zaprasza na przygodę z kulturą czeską i tak, myślę, że to będzie przygoda - powitał gości w imieniu władz miasta Marcin Kochowicz, naczelnik wydziału kultury leszczyńskiego magistratu. A więc - ahoj przygodo! 

Zaczęło się! W sobotę otwarliśmy długo planowany Rok Czeskiej Kultury w Lesznie! 

- Z panią Haną Novakovą od 2017 roku rozmawiamy o sztuce i o tym, jak te czeskie pamiątki, tę czeską sztukę przyprowadzić tu do Leszna, żebyśmy mogli skorzystać z niebywałego dorobku Galerii Sztuk Pięknych w Havlíčkův Brodzie, ponieważ jest to jedna z najciekawszych galerii artystycznych w Czechach - mówił między innymi Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP Leszno. Lista osób, dzięki którym to się wreszcie udało, jest długa. Część z nich była z nami tego popołudnia. Galeria w Havlíčkův Brodzie ma w swoich zbiorach pięć tysięcy oryginalnych dzieł 160 czeskich artystów ilustratorów tworzących od lat dwudziestych ubiegłego po początek dwudziestego pierwszego wieku. W Pasażu kultury LGK poznać można (do 10 czerwca) pół setki najciekawszych twórców i przykładowe reprodukcje ich najpiekniejszych prac. Atrakcji w ramach Roku będzie jednak zdecydowanie więcej. 

Kolejne spotkanie z czeską kulturą już w sobotę, 25 maja. W Bibliotece Ratuszowej zagra dla nas  "Swing Melody". Gorąco zapraszamy.

 -  jazzowa drużyna na poziomie światowym - zapowiedział koncert dyrektor Kuźmiński. -  Bardzo chciałem, żeby zagrali dzisiaj, ale to było niemożliwe. Rozpoczynają tournee po Włoszech. Będą w sobotę…

Bohaterem kolejnych czeskich wydarzeń będzie - Bohuslav Reynek. W LGK wystawione będą faksymile wybranych grafik i rysunków Reynka a następnie jego fotografie. Planowana jest też wystawa Jirego Slivy, a wiosną przyszłego roku - wystawa prac malarskich. 

W sobotę inaugurację Roku Kultury Czeskiej zakończyliśmy czarujących koncertem Zespołu Arabeska pod kierownictwem Ewy Halatyn. To była uczta z polską, czeską i anglojęzyczną piosenką. Maleńki wycinek tego wydarzenia opublikowaliśmy już w jego trakcie na naszej stronie na Facebooku. Teraz zapraszamy na fotorelację. 

(Al)