Aktualności Dodano: 28 lutego 2020

Anna Tomiak o Juracie

Data rozpoczęcia: 2020-02-28
Data zakonczenia:

W chłodne, piątkowe popołudnie, 28 lutego 2020 r., najcieplejszym miejscem w Lesznie była Biblioteka Ratuszowa, którą rozgrzały opowieści o słonecznej Juracie. Anna Tomiak spotkała się tam z czytelnikami by opowiedzieć o swojej książce pt. "Jurata. Cały ten szpas." Jurata, luksusowy kurort nad Bałtykiem, ma krótką, ale ciekawą historię. Bywali tam znani artyści, politycy i gwiazdy estrady. 

Dziewięćdziesiąt lat temu zauroczeni swoim morzem Polacy zamarzyli o kurorcie z prawdziwego zdarzenia. Jurata natychmiast stała się ulubionym miejscem wakacyjnych pobytów ówczesnych elit. Krótka przedwojenna historia zakończyła się we wrześniu 1939 roku. Letnicy wyjechali, a Niemcy skwapliwie korzystali z jurackiej infrastruktury. Po wojnie władza ludowa usiłowała zmienić elitarny charakter kurortu na egalitarny. Anna Tomiak opowiedziała o nadmorskim kurorcie od jego początków w 1928 roku, przez zmianę w centrum wczasów pracowniczych, aż po powrót do elitarności w latach 90. i czasy współczesne.

 


 

Anna Tomiak – dziennikarka, absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W początkach swojej kariery zawodowej związana była z poznańską prasą. Publikowała dla ogólnopolskich gazet: „Twojego Stylu”, „Polityki”, „Wysokich obcasów”. Przetłumaczyła wiele wywiadów, artykułów prasowych i poradników biznesowych. Mieszka w Warszawie, ale często wraca nad morze, do Juraty.