Aktualności Dodano: 25 września 2018

Hans Bollinger w Bibliotece Ratuszowej

Data rozpoczęcia: 2018-09-25
Data zakonczenia:

We wtorek odbyło się spotkanie z miłośnikiem Polski, czyli Hansem Bollingerem. W Bibliotece Ratuszowej naszych gości przywitali: pani Barbara Kochanek, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie oraz pan Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP w Lesznie. Autor książki nietylko opowiadał o swojej książce, ale i również o anegdotach, historyjkach ze swojego życia. Niemiec  zagrał i zaśpiewał dla nas. Podczas wydarzenia można było nabyć książki w wersji polskiej i niemieckiej oraz płytę z utworami Hansa. Spotkaniu towarzyszyła żona Krystyna oraz w roli tłumacza pani Małgorzata Olejnik. Po spotkaniu przyszedł czas na rozmowę z autorem oraz na autografy. 


Hans Bollinger - pedagog, muzyk, dyrektor szkoły, pieśniarz ludowy podróżuje od 40 lat po Polsce. Od roku 1976 jest w związku małżeńskim z Polką ze Śląska, zna Polskę lepiej, niż swoją niemiecką ojczyznę, od Gdańska po Białystok, od Szczecina przez Kraków po Przemyśl, od Poznania po Warszawę i Poznań. Jest obeznany z większością regionów Polski, zna na wskroś wiele polskich rezerwatów przyrody.

Hans Bollinger mieszka w Kraju Saary przy granicy z Francją, gdzie od 20 lat koordynuje trójstronny projekt „Begegnungen an der Grenze – Rencontres à la frontière – Spotkania na granicy“, w ramach którego prowadzi intensywną współpracę z Polską i Francją. W ostatnich dziesięciu latach był dyrektorem ekologicznej szkoły Spohns Haus, gdzie zrealizował liczne niemiecko-polsko-ukraińskie spotkania dla uczniów. Od trzech lat istnieje w Kraju Saary Towarzystwo Niemiecko-Polskie, gdzie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego.