Konopnicka jakiej nie znacie
Data rozpoczęcia: 2023-05-30
Data zakonczenia:
- Maria Konopnicka powszechnie znana jest jako poetka, ale poezja to zaledwie ułamek jej twórczości i działalności - mówiła w poniedziałek, 29 maja, w Bibliotece Ratuszowej dr Janina Małgorzata Halec. Dała wykład studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie.
Doktor Halec zabrała studentów w wiek dziewiętnasty do Suwałk, gdzie urodziła się Maria, dworku jej niezbyt gospodarnego męża i razem z szóstką dzieci, które Konopnicka wychowywała samotnie przewędrowała przez miasta nieistniejącej Polski.
- Napisano o Konopnickiej tysiące stron. Nie jest możliwe opowiedzieć w jednym wykładzie o wszystkim - zastrzegła Halec.
Autorka znanego wszystkim dzieciom wiersza: ,,Na jagody’’ nigdy się nie rozwiodła, ale żyła na swój rachunek i nawet wspierała męża finansowo. Słabo znana jest jej bardzo bogata twórczość prozatorska i niewiele mówi się o jej zaangażowaniu społecznym. Prowadziła walkę z antysemityzmem i całe życie zabiegała o równouprawnienie kobiet.
- Gdy wybuchł strajk dzieci wrzesińskich, zjeździła pół Europy i zaangażowała kobiety różnych krajów, by pisały listy protestacyjne do pruskich władz - opowiadała między innymi prowadząca wykład.
Doktor Halec czytała wiersze, zachęcała do lektury nieznanych nowel i motywując zebranych do samodzielnej oceny twórczości polskiej wieszczki (okrzyknięto ją takim mianem już na początku drogi twórczej) dowodziła jej niezwykłości.
Alicja Muenzberg-Czubała